No:191 - 16 Aralık 2006, Senegal Devlet ve Dışişleri Bakanı´nın Ülkemizi Ziyareti hk.

 

Senegal Devlet ve Dışişleri Bakanı Cheikh Tidiane Gadio, Sayın Bakanımızın konuğu olarak 18-19 Aralık 2006 tarihlerinde ülkemize resmi bir ziyarette bulunacaktır. Bu, iki ülke arasında Dışişleri Bakanı düzeyindeki ilk ziyarettir.

Senegal’in Ankara’daki Büyükelçiliğinin 2006 Ağustos ayında faaliyete geçmesini izleyen Senegal Devlet ve Dışişleri Bakanı Cheikh Tidiane Gadio’nun ziyareti, ülkemizin Afrika ülkelerine açılım politikasının yeni bir halkasını oluşturacaktır.

Konuk Bakan, ziyareti sırasında Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından kabul edilecek ve Sayın Dışişleri Bakanımızla yapacağı görüşmenin ardından onuruna verilen yemeğe katılacaktır. Ayrıca Devlet Bakanı Sayın Beşir Atalay ile birlikte Türkiye-Senegal Karma Ekonomik Komisyonu’nun ilk toplantısının eşbaşkanlığını yapacak olan konuk Bakanın diğer bazı Bakanlarımızla da görüşmelerde bulunması öngörülmektedir.

Görüşmelerde ikili işbirliği konuları ile bölgesel ve uluslararası gelişmelerin yanısıra, Senegal’in başkenti Dakar’da TİKA Bölge Koordinasyon Ofisi açılması da ele alınacaktır.

Senegal Devlet ve Dışişleri Bakanı Cheikh Tidiane Gadio’nun ziyaretinin, Senegal ile ülkemiz arasındaki ilişkilerin geliştirilmesinde önemli bir aşama teşkil edeceğine inanılmaktadır.