No:189 - 15 Aralık 2005, Irak´ta Genel Seçimler hk.

Komşumuz Irak’ta genel seçimler bugün yapılmaktadır. Bilindiği gibi bu seçimler Irak’taki siyasi sürecin önemli bir aşamasını oluşturacaktır. Seçimlerin Irak halkı için olumlu sonuçlar doğurmasını temenni ediyoruz.

30 Ocak 2005 tarihinde yapılan seçimleri ağırlıklı olarak boykot eden Irak’lı grupların bu kez seçime katılacak olmaları, Irak nüfusunu oluşturan bütün kesimlerin yeni mecliste daha geniş şekilde temsil edilmesine imkan sağlayacaktır.

Seçimlerin ardından kurulacak Irak Meclisi Anayasa’nın değiştirilmesi, ülkenin idari yapılanmasının düzenlenmesi gibi, Irak’ın geleceği için hayati önemde sorumluluklar yüklenecektir. Irak Parlamentosu’nun yeni üyelerine, toplumun bütün kesimleriyle en geniş şekilde uzlaşma sağlanması suretiyle gerçekleştirmeleri beklenen bu tarihi görevlerinde başarılar diliyoruz.

Seçimlerin adil ve şeffaf biçimde yürütüldüğüne gölge düşmemesi, siyasi sürecin sağlıklı biçimde ilerlemesi bakımından büyük önem taşımaktadır. Seçmen kütüklerinin hazırlanmasında ve oy verme işlemlerinde yaşandığı aktarılan usulsüzlük vakalarının ve iller arasında seçmen nakledilmesine dair iddiaların Irak makamlarınca titizlikle inceleneceğini ümit ediyoruz. Seçim sonuçlarının meşruiyeti ve siyasi sürecin sağlıklı işlemesi için bu konudaki şüphelerin giderilmesi önem taşımaktadır. Bunu izlemeye devam edeceğiz.

Irak’ın dostu ve komşusu Türkiye, bugüne kadar ayırım gözetmeksizin Iraklı bütün gruplarla karşılıklı güvene dayalı diyalog tesis etmeye öncelik vermiş ve siyasi geçiş sürecini başından bu yana kuvvetle desteklemiştir. Türkiye, bu anlayışını önümüzdeki dönemde de sürdürecek, dost ve kardeş Irak halkı ve Hükümeti’nin her alanda yanında olmayı sürdürecektir.