No:188 - 14 Aralık 2005, NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer´in Ülkemizi Ziyareti hk.

NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer, 18-19 Aralık 2005 tarihleri arasında Ankara’yı ziyaret edecektir. Genel Sekreter, ziyareti sırasında Sayın Başbakanımız, Sayın Dışişleri Bakanımız ve Sayın Milli Savunma Bakanımız tarafından kabul edilecektir. Genel Sekreter ayrıca, 19 Aralık 2005 günü Bilkent Üniversitesinde öğrencilere hitap edecektir.

Genel Sekreter, ülkemize ilk ziyaretini göreve başlamasını takiben 18-19 Şubat 2004 tarihlerinde gerçekleştirmiş, 28-29 Nisan 2004 tarihlerinde de NATO İstanbul Zirvesi’nin hazırlıkları konusunda temas ve incelemelerde bulunmak üzere ülkemize ayrıca bir ziyarette bulunmuştu. Her iki ziyaret de NATO’nun gündeminde bulunan ve Türkiye’yi yakından ilgilendiren temel bazı konuların ele alınabilmesine vesile teşkil etmişti.

Bu ziyaret de NATO gündeminde bulunan başlıca konular ve bu çerçevede özellikle 8 Aralık 2005 tarihinde düzenlenmiş olan NATO Dışişleri Bakanları toplantısında gündeme gelmiş bulunan hususlar hakkında izleme niteliğinde değerlendirmelerde bulunulmasına, ayrıca, önümüzdeki dönemde yapılması planlanan NATO Zirvelerinin hazırlıklarına ilişkin konuların ele alınmasına imkan sağlayacaktır.