NO:187 - 10 Aralık 2006, Dışişleri Bakanlığı ile Genelkurmay Başkanlığı Arasındaki Yakın İşbirliği hk.

  

Türkiye-AB ilişkileri ve Kıbrıs Türklerinin geleceği ile ilgili çok kritik bir süreç yaşamaktayız.

Bakanlık olarak özveri ve sorumluluk duygusu içinde büyük bir diplomasi mücadelesi verdiğimiz bir dönemde Türkiye içindeki tartışma bizi derinden üzmektedir.

Kıbrıs Türklerinin geleceğinin kurtarılması ve Türkiye’nin yarım asırlık AB ilişkilerinin rayından çıkarılması çabalarının boşa çıkarılması hamlelerimizin “bilgi verildi-verilmedi”  tartışmalarıyla  gölgelenmesi çok acıdır. Milli çıkar ve menfaatlerimizin korunmasının bu kadar önemli olduğu bir dönemde devlet kurumları arasında güven bunalımı çıkartma gayretleri ülkemizin yüksek çıkarlarına hizmet etmemektedir.

Bakanımızın talimatıyla ilgili devlet kurumlarımız süreçle ilgili olarak en iyi şekilde bilgilendirilmişlerdir.

Bakanlığımız ve Genelkurmay Başkanlığı Türkiye’nin güvenliği ve milli meselelerini ilgilendiren her konuda geleneksel yakın işbirliği ve yeri geldiğinde ortak çalışmalar yapan iki önemli kurumdur. Bu işbirliği hiçbir yanlış anlama ve yoruma mahal bırakmayacak şekilde her zaman olduğu gibi güvene dayalı biçimde sürdürülmektedir ve sürdürülmeye devam edecektir.

Kurumlarımız arasında noksan işbirliği ve güven eksikliği varmış gibi oluşturulan hava Türkiye’nin yüksek menfaatlerine hizmet etmemektedir.