No:186 -;4 Kasım 2003, Lahey Büyükelçiliğimiz Kançılaryasına Saldırı Girişimi hk.;;;;;;;;;

Bugün (4 Kasım 2003) yerel saatle 11:30 sıralarında Lahey Büyükelçiliğimiz kançılaryasına kimliği bilinmeyen, ancak eşkali tespit edilen bir kişi tarafından molotof kokteylli bir saldırı girişiminde bulunulmuştur. Patlama sonrası çıkan yangın hasara yol açmış, ancak can kaybı ya da yaralanma olmamıştır. Saldırganın yakalandığı yönünde teyide muhtaç bilgiler intikal etmektedir.

Dış temsilciliklerimizin içinde bulunulan dönemde terör eylemlerine hedef olabilecekleri gözönünde bulundurularak, diğer ülkelerin yanısıra Hollanda makamlarından da Hollanda’daki temsilciliklerimizin güvenliğinin sağlanması amacıyla gerekli fiziki güvenlik önlemlerinin alınması birçok kez istenmişti.

Diplomatik İlişkiler Hakkında 1961 Viyana Sözleşmesi’nin ilgili düzenlemeleri ve uluslararası teamüli hukuk, ev sahibi ülkelere, ülkelerindeki diplomatik temsilciliklerin güvenliğini sağlamada mutlak ve tek taraflı yükümlülük getirmektedir. 

Hollanda Başbakanı, Lahey Büyükelçimize geçmiş olsun dileklerini iletmiş, Dışişleri Bakanı da üzüntülerini ifade etmiştir. 

 Olayla ilgili olarak Ankara’da ve Lahey’de üst düzeyde girişimde bulunulmuş olup, Hollanda’daki dış temsilciliklerimiz için artık etkin güvenlik önlemleri alınması ve bu olayın suçlularının yakalanması istenmiş, ayrıca Lahey Büyükelçiliğimiz kançılarya binasında ortaya çıkan hasara ilişkin tazminat hakkımızın saklı tutulduğu bildirilmiştir. Konu, yakından izlenmektedir.