No:185 - 5 Aralık 2005,;8 Aralık 2005 Tarihinde Düzenlenecek; NATO Dışişleri Bakanları Sonbahar Toplantıları hk.

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Sayın Abdullah Gül, 8 Aralık 2005 tarihinde düzenlenecek olan NATO Dışişleri Bakanları Sonbahar Toplantılarına katılmak üzere Belçika’yı ziyaret edeceklerdir.

Müttefikler arasında yapılan görüşmeler sonucunda 2006 yılı Kasım ayında ve “transformasyon” teması etrafında düzenlenmesi hususunda genel mutabakat bulunan gelecek NATO Zirvesi konusunun Bakanlar toplantılarında ağırlıklı bir yer tutması beklenmektedir. Bunun yanısıra Bakanların toplantılarında, Geniş Orta Doğu Bölgesindeki gelişmeler, genel güvenlik ortamındaki sorunlar ve bunların NATO’nun bölgeye yönelik siyasetine etkileri; NATO operasyonları ve misyonlarının siyasi veçheleri ve bu bağlamda, Afganistan’daki gelişmeler, ISAF’ın genişlemesi ve Londra Konferansı’nın hazırlıkları, Kosova statü görüşmeleri, Kosova’nın güvenlik mimarisinde NATO’nun oynayabileceği muhtemel roller, KFOR harekatı, Irak’taki gelişmeler, seçimler ve eğitim girişimleri, Darfur’da edinilen dersler ve AMIS’e (African Union Mission-Afrika Birliği’nin Sudan’daki Misyonu) verilen desteğin geleceği ve Pakistan’a sağlanan destek ile NATO Zirvelerinin hazırlıkları gibi konuları ele almaları öngörülmektedir.

Avrupa Atlantik Ortaklık Konseyi Dışişleri Bakanları da bir çalışma öğle yemeğinde biraraya gelecek olup, bu toplantının gündeminde Afganistan, Kosova ve Ortaklık Değerleri gibi konular bulunmaktadır.

Öğleden sonra düzenlenecek olan NATO-Rusya Konseyi ve NATO-Ukrayna Komisyonu toplantılarında da mezkur ülkelerin NATO’yla ilişkileri ve bu ilişkilerin geliştirilmesine yönelik imkanlar üzerinde durulacaktır.