NO:184 - 6 Aralık 2006, Türkiye´nin Filistin Halkının Ekonomik ve Sosyal Kalkınmasına Desteği hk.

 

Filistin Ulusal Yönetimi’ne proje bazında hibe kullandırılmasını öngören 1 milyon Dolar tutarındaki hibe anlaşması 10 Temmuz 2006 tarihinde Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Sayın Abdullah Gül’ün mevcudiyetinde Filistin Ekonomik Sosyal İşbirliği Koordinatörü Vehbi Dinçerler ile Filistin’in Ankara Büyükelçisi Nabil Maarouf arasında imzalanmıştı. Aradan geçen zaman zarfında anlaşmanın yürürlüğe konması ve projelerin tespiti ile ilgili çalışmalar yapılmıştır.

Son olarak, 29 Kasım 2006 tarihinde Bakanlığımız ve TİKA yetkilileriyle birlikte Sayın Dinçerler’in katıldığı bir toplantıda, hibenin kullanımında Filistin tarafının ihtiyaç ve talepleri göz önünde tutularak 1 milyon Dolarlık kaynağın Gazze’de yıkılan üç köprünün yeniden inşaası ile yine Gazze’deki hastanelerin ihtiyaç duyduğu 15 adet ambülansın hibe edilmesi projelerine aktarılması kararlaştırılmıştır. Köprülerin onarımı ve ambülans projeleri için proje başına 500’er bin Dolar sarfedileceği hesaplanmaktadır.

Öte yandan, 21 Aralık 2004 tarihinde imzalanan 900 bin Dolarlık ilk hibe anlaşmasından kalan yaklaşık 350 bin Dolarlık meblağın kullanılacağı projeler de sözkonusu toplantıda tespit edilmiştir. Bu çerçevede, Filistinli sağlık personelinin kısa sürelerle ülkemizde eğitimi projesi ile Filistin’in Ankara Büyükelçiliği’nin ülkemizde yapmayı öngördüğü Filistin Kültür Haftası etkinlikleri desteklenecektir. Ayrıca, Mescidi Aksa’daki Osmanlı döneminden kalma su sebillerinin restorasyonu ve Filistin’deki Osmanlı saraylarında kültür merkezleri kurulması projelerine kaynak aktarılacaktır.

Türkiye’nin, Filistin halkının ekonomik ve sosyal kalkınmasına desteği devam edecektir.