No:181 - 29 Kasım 2005, Pakistan´da Yaralanan Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) Ekibi hk.

Pakistan'daki deprem felaketinin ardından bu ülkede yapılacak toplu konutların yerlerinin tespiti amacıyla sismik incelemelerde bulunan ve Balakot şehrinde teknik çalışmalarını sürdüren Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) ekibinin konakladığı çadırlardan birinde 28 Kasım akşamı kaza sonucu çıkan yangında maalesef üç mühendisimiz ile bir Pakistanlı asker çeşitli yerlerinden yanmış ve tedavi edilmek üzere derhal Muzafferabad'daki Türk Hastanesi'ne ulaştırılmışlardır.

Yaralı mühendislerimizden Cenk Yakın ve Ufuk Arslan, sağlık durumlarının ciddiyeti gözönüne alınarak, hafif yaralı olan Mühendisimiz Kenan Çanak’la beraber acil olarak İslamabad hastanesine nakledilmiş ve Pakistan makamlarının yakın ilgisi ve özeniyle tedavi altına alınmışlardır. Pakistan Başbakanı Şevket Aziz de hastaneye giderek mühendislerimizle yakından ilgilenmiştir.

Olayın duyulması anından itibaren mühendislerimizin acil olarak ülkemize getirilmesi için girişimler başlatılmıştır. Bu çerçevede Bakanlığımız, Başbakanlık Türkiye Acil Durum Yönetimi Genel Müdürlüğü, Genelkurmay Başkanlığı, Kızılay ve diğer ilgili makamlarımızın işbirliğiyle, doktorlar, sağlık uzmanları ve gerekli araç, gereç ve tıbbi cihazla donanımlı askeri bir ambulans uçağımız hazırlanarak Pakistan’a bu akşam gönderilmiştir. Mühendislerimiz sağlık durumlarının elvermesi durumuna göre yarın (30 Kasım 2005) ülkemize getirilerek tedavi altına alınacaklardır.

Yaralı mühendislerimize acil şifalar, ailelerine ve TOKİ camiasına da geçmiş olsun dileklerimizi iletiriz.