No:180 -;22 Ekim 2003,;NATO Genel Sekreteri Lord Robertson´un Türkiye´ye Yapacağı Veda Ziyareti hk.

NATO Genel Sekreter’i Lord George Robertson 23 Ekim 2003 tarihinde Ankara’yı ziyaret edecektir. Yıl sonunda görevini yeni Genel Sekreter Jaap De Hoop Scheffer’e devredecek olan Lord Robertson, müttefik başkentlere yapmakta olduğu veda ziyaretleri çerçevesinde ülkemize gelmektedir. 

Lord Robertson, ziyareti esnasında Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından kabul edilecek, ayrıca Sayın Genelkurmay Başkanı, Sayın Milli Savunma Bakanı ve Sayın Dışişleri Bakanımızla görüşecek, Türkiye ve Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü’nde Stratejik Araştırmalar Merkezi’nin düzenlediği bir konferans verecektir. Lord Lobertson 24 Ekim sabahı ülkemizden ayrılacaktır. 

Lord Robertson, ittifakın köklü bir değişim sürecine girdiği, uluslararası koşullar açısından kritik bir dönemde, NATO Genel Sekreteri görevini yüksek vasıflarıyla liyakat ve başarıyla yürütmüştür. 

Türkiye Genel Sekreter’le yakın işbirliği gerçekleştirmiş, kendisine destek ve çalışmalarında katkı sağlamıştır. Genel Sekreter’in de özellikle Irak harekatı öncesinde ülkemize savunma desteği temini hususunda gösterdiği gayretler tarafımızdan memnuniyetle karşılanmıştır.