NO:179 - 29 Kasım 2006, İsrail Başbakanı Ehud Olmert´in 27 Kasım 2006 günü Knesset´de Yaptığı Konuşma Hk.


 

İsrail ve Filistin Ulusal Yönetimi arasında ilan edilen ateşkesin hemen ardından İsrail Başbakanı Ehud Olmert’in 27 Kasım 2006 günü Knesset’de yaptığı konuşmada dile getirdiği Filistin tarafıyla diyalog ve uzlaşma iradesini memnuniyetle karşılıyoruz. Karşılıklı olarak atılacak ilave güven artırıcı adımlarla barış müzakerelerinin canlandırılmasını sağlayacak bir dinamik oluşturulmasını diliyoruz.

Bu aşamada, ateşkesin titizlikle muhafazası büyük önem taşımaktadır. Tarafları bu konuda azami özeni göstermeye çağırıyoruz. Ateşkesin sağladığı sükunetten yararlanılarak, rehin ve mahkumların salıverilmesi ile Filistin’de Ulusal Birlik Hükümeti kurulması çabalarının sonuçlandırılmasını umuyoruz.

Öte yandan, FUY Başkanı Mahmud Abbas ile İsrail Başbakanı Ehud Olmert’in yakın bir zamanda biraraya gelerek Filistin halkının yaşam koşullarını süratle iyileştirecek ve barış sürecinin önünü açacak önlemler üzerinde mutabık kalmalarını da bekliyoruz.

Türkiye, İsrail-Filistin uyuşmazlığına adil, kapsamlı ve kalıcı bir çözüm bulunması amacıyla yürütülen uluslararası çabalara aktif desteğini sürdürecektir.