NO:177 -;24 Kasım 2006, ;27-28 Kasım 2006 Tarihlerinde;TAMPERE'de Yapılacak Olan;Avrupa Akdeniz;Dışişleri;Bakanları Toplantısı Hk.

 

25 Avrupa Birliği üyesi ülke  ile Birlik üyesi olmayan 10 Akdeniz ülkesinin katılımıyla    (Türkiye, Cezayir, Mısır, İsrail, Ürdün, Lübnan, Fas, Suriye, Tunus, Filistin) 1995 yılında Barselona’da düzenlenen Konferansla başlatılan Avrupa Akdeniz Süreci (Euromed/Barselona) çerçevesindeki Dışişleri Bakanları Toplantısı 27-28 Kasım 2006 tarihlerinde Dönem Başkanı Finlandiya’nın ev sahipliğinde Tampere’de yapılacaktır.

Toplantıda ülkemizi Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Sayın Abdullah Gül başkanlığında bir heyet temsil edecektir.

Geçtiğimiz yıl Barselona’da sürecin 10. yıldönümü vesilesiyle düzenlenen Zirve’den sonra siyasi düzeyde gerçekleştirilen bu ilk toplantıda Ortadoğu, kültürlerarası diyalog ve Barselona Sürecinin işleyişine ilişkin diğer konular ele alınacaktır.

Toplantı kapsamında, ayrıca,  Avrupa Akdeniz Sürecinin önemli bir boyutunu teşkil eden kültürlerarası diyalogu geliştirmek amacıyla  kurulan ve merkezi İskenderiye’de bulunan Anna Lindh Vakfına dahil ulusal ağlar da bir toplantı yapacaktır. Türkiye’den bu vakfa ulusal ağ olarak   İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı iştirak etmektedir.

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Sayın Abdullah Gül’ün anılan  toplantı vesilesiyle bazı  AB ve Orta Doğu ülkelerinin Dışişleri Bakanlarıyla ikili görüşmeler de yapması öngörülmektedir.