No:177 - 21 Kasım 2005, Afrika Birliği Komisyonu Başkanı Alpha Oumar Konare´nin Ülkemizi Ziyareti hk.

Afrika Birliği Komisyonu Başkanı Alpha Oumar Konare, Sayın Bakanımızın davetlisi olarak 21—22 Kasım 2005 tarihlerinde ülkemize bir ziyaret gerçekleştirecektir.

Afrika Birliği Komisyonu Başkanı düzeyinde Türkiye’ye gerçekleştirilecek ilk ziyaret olma özelliğini taşıyan Sayın Konare’nin ülkemizi ziyareti, gözlemci statüsü ile akredite olduğumuz Afrika Birliği ile ilişkilerimizin gelişimine katkıda bulunacaktır.

Hükümetimizce “Afrika Yılı” ilan edilen 2005 yılı içinde gerçekleştirilecek sözkonusu ziyaret, Afrika Kıtası ile gelişmekte olan ilişkilerimize ivme kazandıracaktır.

2005 yılını “Afrika Yılı” ilan etmiş bulunan Hükümetimiz, Afrika’nın açlık, kuraklık, hastalık, fakirlik gibi kronik sorunlarına duyarlılıkla yaklaşmakta ve imkanları ölçüsünde Afrika ülkelerine yardım etmeye çalışmaktadır. Nitekim, Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı (TİKA) geçtiğimiz yılın Ekim ayında Afrika kıtasında bir ilk olarak, Etyopya’nın başkenti Addis Ababa’da bölgesel bir Ofis açmıştır.

Afrika’daki açlık sorununun öneminin bilincinde olan Türkiye, Nijer, Mali, Moritanya, Burkina Faso, Sierra Leone ve Gine için Dünya Gıda Programı (WFP) acil gıda yardımı fonuna katkıda bulunmuştur.