NO:175 - 30 Aralık 2004, Ukrayna'daki Devlet Başkanlığı Seçimleri Bağlamında Meydana Gelen Gelişmeler hk.

Ukrayna’daki Devlet Başkanlığı seçimleri bağlamında meydana gelen gelişmeler ülkemiz tarafından yakından izlenmiştir. Türkiye, Ukrayna’daki gergin sürecin demokratik prensipler çerçevesinde yapıcı bir yaklaşım ve sağduyu ile aşılmakta olmasından memnuniyet duymaktadır.

Türkiye, 26 Aralık 2004 tarihinde tekrarlanan Devlet Başkanlığı seçimleri ikinci turunun  sakin ve saydam bir ortamda yapılmasının  ve uluslararası standartlara uygun  biçimde düzenlenmesinin Ukrayna’nın demokratikleşmesi ve hukukun üstünlüğünü pekiştirme sürecinde olumlu bir adım  teşkil ettiğini değerlendirmektedir.

Türkiye, istikrarlı ve demokratik bir Ukrayna’nın bölgemizin barış ve  güvenliği açısından önem taşıdığına inanmaktadır.

Ukrayna’nın, seçim sonrası dönemde yine sağduyuyla, diyalog ve siyasi uzlaşma yoluyla, demokratik ilkeler çerçevesinde ilerlemesini sürdüreceğine inanmaktayız.

Türkiye, Ukrayna ile her alanda gelişmekte olan ilişkilerinin, yeni yönetim döneminde daha da derinleşerek, bölgemizin barış ve istikrarına önemli katkılarda bulunacağına inanmaktadır.