No:175 - 18 Kasım 2005, İkinci Türk-İtalyan Forumu hk.

Birincisi 2004 yılında Roma’da gerçekleştirilen Türk-İtalyan Forumu, bu yıl “İkinci Türk-İtalyan Forumu: 3 Ekim’den Sonra Avrupa’da Türkiye” başlığıyla, İtalya Cumhurbaşkanı Carlo Azeglio Ciampi’nin ülkemize yapacağı ziyaretle eş zamanlı olarak, 23-24 Kasım 2005 tarihlerinde İstanbul Conrad Otel’de düzenlenecektir. Sözkonusu İkinci Türk-İtalyan Forumu Bakanlığımız Stratejik Araştırmalar Merkezi, İtalyan jeopolitik düşünce kuruluşu Limes ve İtalyan Unicredit Bankası’nın işbirliği ile düzenlenmektedir. Ayrıca, Koç Finansal Hizmetler A.Ş., Petrol Ofisi A.Ş. ve Türkiye Seyahat Acentaları Birliği de (TÜRSAB) anılan Foruma maddi ve manevi nitelikte değerli katkılarda bulunmaktadırlar.

Sözkonusu Forumun 23 Kasım günkü açılış oturumunda Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Sayın Abdullah Gül ile İtalya Dışişleri Bakan Yardımcısı Roberto Antonione tarafından birer konuşma yapılacak, bunu takiben bir basın toplantısı düzenlenecektir. Forumun kapanış konuşmaları ise, 24 Kasım günü Sanayi ve Ticaret Bakanı Sayın Ali Coşkun ile İtalya Sanayi ve Ticaret Bakanı Claudio Scajola tarafından yapılacaktır.

İki ülkeden siyasetçiler, işadamları, akademisyenler, basın mensupları ve diğer düşünce önderlerini biraraya getirmeyi amaçlayan sözkonusu etkinlik vesilesiyle siyasi, ekonomik ve kültürel konularda görüş alışverişinde bulunulması öngörülmektedir.

Yüksek entellektüel bir çerçevede düzenlenen bu tür etkinlikler, tarafların birbirlerinin ülkesinde imajlarının güçlenmesi ve ikili konularda olduğu kadar AB üyeliğimiz perspektifinde uluslararası düzeyde işbirliği anlayışının ve yakınlaşmanın kuvvetlenmesi bakımından yararlı katkılar sağlamaktadır.