No:173 - 16 Kasım 2006, Türk Dili Konuşan Ülkeler Devlet Başkanları 8. Doruk Toplantısı hk.
 
            Türk Dili Konuşan Ülkeler Devlet Başkanları 8. Doruk Toplantısı 17 Kasım 2006 tarihinde Antalya’da gerçekleştirilecektir. Sayın Cumhurbaşkanımızın evsahipliğinde gerçekleştirilecek Antalya Doruk Toplantısı’na, Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Kazakistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Kırgız Cumhuriyeti  Cumhurbaşkanı Kurmanbek Bakiev ve Türkmenistan’ı  temsilen Büyükelçi Nurberdi Amanmuradov  katılacaklardır.
 
            Türk Dili Konuşan Ülkeler Devlet Başkanlarını biraraya getiren ilk doruk toplantısı 30-31 Ekim 1992 tarihlerinde Ankara’da, ikinci doruk toplantısı 18-19 Ekim 1994 tarihlerinde İstanbul’da düzenlenmiştir. Daha sonraki doruklar sırasıyla 28 Ağustos 1995’te Bişkek’te, 21 Ekim 1996’da Taşkent’te, 9 Haziran 1998’de Astana’da , 8-9 Nisan 2000’de Bakü’de ve 26-27 Nisan 2001 tarihlerinde İstanbul’da yapılmıştır.
 
            Doruklar Süreci, ortak tarih, kültür ve dil birlikteliğinden kaynaklanan derin, güçlü dostluk ve kardeşlik bağları bulunan katılımcı ülkelerin biraraya gelerek görüş alışverişinde bulunmalarına olanak sağlayan üst düzeyli bir forum oluşturmaktadır.
 
            Türk Dili Konuşan Ülkeler Devlet Başkanları Doruklar Süreci’nin sekizinci halkasını oluşturacak olan Antalya Doruk Toplantısı’nda, katılımcı ülkeler arasındaki dostluk ve işbirliğinin geliştirilmesinin yanısıra, bölgede barış ve istikrarın güçlendirilmesi yönünde atılması gereken adımlar üzerinde durulacak, ikili, bölgesel ve uluslararası konularda ortak değerlendirmeler yapılacaktır.
 
            Antalya Doruk Toplantısı, Türk dili konuşan kardeş ülkelerin bağımsızlıklarının onbeşinci yıldönümünü kutlamakta olmaları nedeniyle ayrı bir anlam taşımaktadır.