NO:170 -;18 Aralık 2004,;Musul'da Terörist Saldırıya Uğrayan Bağdat Büyükelçiliğimiz Koruma Ekipleri Hk).;;;;;;

Bağdat Büyükelçiliğimiz koruma ekiplerinin görev değişimi çerçevesinde, görev süresini tamamlayan bir önceki grubun yerini alacak 8 kişiden müteşekkil güvenlik ekibinin, 17 Aralık Cuma günü Karayoluyla Habur üzerinden dört araçlık bir konvoyla Irak’a giriş yaptıktan sonra,  Musul’da kimliği meçhul terörist unsurların saldırısına uğradığı öğrenilmiştir.

Olayda sekiz güvenlik görevlimizden beşi ile iki Iraklı şoförün hayatlarını kaybettikleri, kurtulan üç güvenlik görevlimizden ikisinin Bağdat’a, birisinin ise Habur üzerinden yurda salimen ulaştıkları bildirilmiştir.

Saldırı sırasında olay mahallinde bulunan ABD kuvvetlerinin duruma müdahale ettiği ve iki teröristin ölü olarak ele geçirildiği intikal eden bilgiler arasındadır.

Güvenlik Ekibimizi karşılamak üzere konvoyda bulunan Bağdat Büyükelçiliğimiz Güvenlik Ataşesi, saldırıda yaralanmış ve Çok Uluslu Güç bünyesindeki ABD hastanesine kaldırılmıştır.

Halen güvenlik makamlarımız, ABD kuvvetleriyle işbirliği halinde, cenazelerin teşhis ve yurda nakil çalışmalarını sürdürmektedirler.

Bu caniyane saldırıyı şiddet ve nefretle kınıyoruz. Irak Geçici Hükümetinin ve Çok Uluslu Gücün, saldırının faillerinin bulunarak adalete teslim edilmeleri için derhal harekete geçmelerini bekliyoruz.

Elim saldırıda şehit olan güvenlik görevlilerimize Tanrıdan rahmet, acılı aile ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz.