No:168 - 8 Kasım 2006, Afganistan´ın Vardak İli´nde Kurduğumuz İmar Ekibi hk.

 

Türkiye, tarihi dostluk ve kardeşlik ilişkileri içinde bulunduğu Afganistan'da güvenlik ve istikrarın sağlanması ile ülkenin yeniden yapılandırılması çabalarına kararlılıkla devam etmektedir.

Afganistan'ın yeniden imarına katkı sağlamak üzere taahhüt ettiği yardım miktarını 100 milyon ABD Doları'na yükselten ülkemiz, Afgan makamlarının talebi üzerine, Kabil’e yaklaşık 35 km. mesafedeki Vardak İli’nde bir İl İmar Ekibi (PRT) kurmayı kararlaştırmış, 31 Ocak – 01 Şubat 2006 tarihlerindeki Londra Konferansı sırasında bu kararını uluslararası topluma duyurmuştur. 

Vardak İl İmar Ekibimiz 09 Kasım 2006 tarihinde resmen faaliyete geçecektir. Çeşitli kurum ve kuruluşlarımız temsilcilerinden oluşan İl İmar Ekibimizin etkinlikleri, Afganistan'ın yeniden imarına olan ilgi ve katkımızın önemli bir boyutunu teşkil edecektir. Ekibin güvenliği Türk Silahlı Kuvvetleri’nden bir birlik ve Emniyet Genel Müdürlüğü’nden bir özel harekat timi tarafından sağlanacaktır.

2006 yılı için Vardak’a yönelik olarak tasarlanan okul, su deposu ve sağlık kliniği inşaatı ile içme suyu kuyuları açılması gibi yeniden imar projelerimiz, İl İmar Ekibimizin faaliyete geçmesinden çok önce başlatılmış olup, önümüzdeki yakın dönemde onların da açılışları yapılabilecektir.

Türkiye, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da dost ve kardeş Afgan halkının yanında olmayı sürdürecektir.