NO:167 - 19 Kasım 2007, Dördüncü Türk-İtalya Forumu hk.

Birincisi 2004 yılında Roma’da gerçekleştirilen Türk-İtalya Forumu’nun dördüncüsü 22 Kasım 2007 tarihinde İstanbul Conrad Otel’de düzenlenecektir. Dördüncü Türk-İtalyan Forumu, Bakanlığımız Stratejik Araştırmalar Merkezi, İtalya jeopolitik düşünce dergisi LIMES ve İtalyan UNICREDIT Bankası’nın işbirliği ile düzenlenecektir.

Türk-İtalyan Forumu vesilesiyle iki ülkeden işadamları, akademisyenler, basın mensupları ve diğer kanaat önderlerinin bir araya getirilmesi amaçlanmakta ve sözkonusu etkinlikte siyasi, ekonomik ve kültürel konularda düzenlenecek çalışma gruplarında görüş alışverişinde bulunulması öngörülmektedir.

Bu tür etkinlikler, her iki taraftan katılımcılar arasında samimi bir diyalog ve işbirliği anlayışı ile dostluk bağlarının oluşumuna katkıda bulunmaktadır.

Dördüncü Türk-İtalyan Forumu’nun 22 Kasım saat 09.00’da başlayacak açılış oturumunda Sayın Bakanımız Ali Babacan ile İtalya Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Massimo D’Alema tarafından birer konuşma yapılacak ve aynı gün saat 14.00’de Conrad Otel’de iki Bakan tarafından basın toplantısı düzenlenecektir.

Öte yandan, Sayın Bakanımız, İtalya Başbakan Yardımcısı ve Dişişleri Bakanı Massimo D’Alema ile 22 Kasım günü ikili görüşme yapacaktır. Görüşmede, ikili siyasi, ekonomik ve kültürel ilişkilerin yanısıra ülkemizin AB üyelik süreci, bölgesel ve uluslararası meseleler ele alınacaktır.

İtalyan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanının ziyareti vesilesiyle, Sayın Bakanımızın konuk Bakanla birlikte TBMM ve İtalyan Kültür Derneği tarafından Dolmabahçe Sarayı’nda düzenlenen “Osmanlı Topraklarında İtalyan Oryantalistler” isimli sergiyi ziyaret etmeleri, ayrıca, İtalyan Ticaret Merkezi’nin (Italian Trade Commission) yeni ofisinin açılış törenine katılmaları öngörülmektedir.