No:166 -;25 Eylül 2003, Brüksel´de Açılacak Olan -Türkiye Çağdaş Resim ve Heykelinden Seçmeler- Başlıklı Sergi hk.

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Sayın Abdullah Gül ve Avrupa Birliği (AB) Genişlemeden Sorumlu Komiseri Sayın Günther Verheugen, Türkiye’den onsekiz ressam ve heykeltıraşın katılacağı ‘Türkiye Çağdaş Resim ve Heykelinden Seçkiler’ başlıklı sergiyi 29 Eylül Pazartesi akşamı AB’nin Brüksel binasında düzenlenecek bir törenle açacaklardır. 

Her yıl aday ülkelerden birinin sanatına ofisinin kapılarını açan Verheugen’in seçimini bizzat gerçekleştirdiği yirmibir tablo ve beş heykelden oluşan sergi Şubat ayı sonuna kadar AB Komisyon binasının konukları tarafından izlenebilecektir. 

Sergide Abdülkadir Öztürk, Arzu Başaran, Canan Tolon, Ergin İnan, Güler Güngör, Gülsün Karamustafa, Gürhan Yücel, Hakan Gürsoytrak, İrfan Önürmen, Kemal Önsoy, Kurucu Koçanoğlu, Leyla Gediz, Raziye Kubat, Selim Altan, Suzy Hug Levy, Tuğrul Selçuk, Yıldız Şermet ve Yıldız Topdağı’nın eserleri yer almaktadır.  

Avrupa Birliği’ni bir değerler bütünü olarak gören ülkemiz, çağdaş sanata yapageldiği katkıyı öz kültürünün ürünü bu yapıtlarla bir kez daha sergilemiş olacaktır.