NO:162 -;7 Aralık 2004,;8-9 Aralık 2004 tarihlerinde Brüksel'de yapılacak olan NATO Dışişleri Bakanları Sonbahar Toplantısı Hk.;

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Sayın Abdullah Gül, 8-9 Aralık 2004 tarihlerinde Brüksel’de yapılacak olan NATO Dışişleri Bakanları Sonbahar Toplantılarına katılmak üzere Belçika’yı ziyaret edeceklerdir.

Toplantılar vesilesiyle 8 Aralık günü NATO Genel Sekreteri’nin evsahipliğinde İttifak’ın Akdeniz Diyaloğu’nun hayata geçirilmesinin 10. yıldönümü münasebetiyle NATO üyesi ve Akdeniz Diyaloğu’na mensup ülkelerin Dışişleri Bakanlarının katılımıyla bir akşam yemeği düzenlenecektir. Bilahare 9 Aralık günü Kuzey Atlantik Konseyi, NATO-Rusya Konseyi, Avrupa-Atlantik Ortaklık Konseyi ve henüz kesinlik kazanmamakla birlikte NATO-Ukrayna Komisyonu toplantıları gerçekleştirilecektir.

28-29 Haziran 2004 tarihlerinde İstanbul’da düzenlenen NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi’nden sonra 26 müttefik ülkenin Dışişleri Bakanlarının ilk kez biraraya gelecekleri sözkonusu toplantılar, genel olarak İstanbul Zirvesi’nde alınan kararların izlenmesine ve uygulanmasının gözden geçirilmesine imkan verecek olup bu çerçevede, Afganistan’da NATO önderliğinde sürdürülen ISAF harekatı; NATO’nun Irak güvenlik birimlerine sağladığı eğitim desteği; Akdeniz Diyaloğu ve İstanbul İşbirliği Girişimi alanlarında yürütülen çalışmalar; Balkanlar, Kafkasya ve Orta Asya’daki gelişmeler, NATO-Rusya ve NATO-Ukrayna işbirliğinin Avrupa-Atlantik alanında barış ve güvenliğe katkısı gibi konuların ele alınması öngörülmektedir.

Diğer taraftan, tam üyelik müzakereleri için ülkemize kesin tarih verilmesini beklediğimiz 17 Aralık 2004 tarihli AB Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi öncesinde önemli etkinliklerden birini teşkil edecek olan NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı vesilesiyle yapılacak muhtelif temaslar, konuya ilişkin görüş ve beklentilerimizin toplantıda hazır bulunacak AB üyesi ülkeler nezdinde bir kez daha üst düzeyde dile getirilmesine imkan verecektir.