No:142 - 15 Eylül 2006, 19-29 Eylül 2006 tarihlerinde New York’da Birleşmiş Milletler (BM) 61. Genel Kurulu genel görüşmelerinin gerçekleştirilmesi hk.

     
1. 19-29 Eylül 2006 tarihlerinde New York’da Birleşmiş Milletler (BM) 61. Genel Kurulu genel görüşmeleri gerçekleştirilecektir. 192 üye ülkenin katılacağı bu yılki genel görüşmelerde, 90’ın üzerinde ülkenin Devlet/Hükümet Başkanı, yaklaşık 15 ülkenin Başkan/Başbakan Yardımcısı, 80 kadar ülkenin de Dışişleri Bakanı/Bakan düzeyinde temsil edilmesi beklenmektedir.

2. Sözkonusu görüşmelerde ülkemiz, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Sayın Abdullah Gül başkanlığında bir heyet tarafından temsil edilecektir. Dışişleri Bakanı Sayın Gül, bu amaçla 17 Eylül 2006 tarihinde New York’a hareket edecektir.

3. Bakan Sayın Gül, BM 61. Genel Kurulu genel görüşmeleri çerçevesinde 22 Eylül 2006 tarihinde Genel Kurul’da uluslararası gündem ve Birleşmiş Milletler konularında ülkemizin görüşlerini ortaya koyan bir konuşma yapacaktır.

Sayın Bakanımızın, ayrıca, New York'ta bulunacağı süre içerisinde, BM Genel Sekreteri Kofi Annan, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Direktörü Kemal Derviş,  İslam Konferansı Örgütü Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu ve Arap Ligi Genel Sekreteri Amre Moussa’nın yanı sıra, ABD, NATO, AB, İKÖ, KEİ ve D-8 ülkeleri Dışişleri Bakanları dahil, 40’ın üzerinde ülkeden karşıtlarıyla görüşmelerde bulunması öngörülmektedir.

Dışişleri Bakanı Sayın Gül’ün New York’ta BM Genel Sekreteri Kofi Annan ile yapacağı görüşmede, Ortadoğu ve Irak’taki durum,  Kıbrıs sorunu, Medeniyetler İttifakı girişimi ile BM reformuna ilişkin son gelişmelerin ele alınması beklenmektedir.

Sayın Bakanımız, BM Genel Sekreteri Annan ile yapacağı görüşme dışındaki temaslarında da Kıbrıs konusunu gündeme getirerek, KKTC üzerindeki izolasyonların kaldırılması yönündeki çabalarını sürdürecektir.

Sayın Dışişleri Bakanı, ikili görüşmelerinde diğer konuların yanısıra, 2009-2010 dönemi için açıklanan BM Güvenlik Konseyi adaylığımıza atfettiğimiz önemi vurgulayarak, muhataplarının desteğini talep edecektir.

Sayın Bakanımız, New York'ta bulunacağı süre içerisinde, BM Genel Kurulu marjında düzenlenecek çeşitli toplantı ve etkinliklere de katılacaktır. Bunlar arasında, İKÖ, NATO, D-8 ve Irak konularında Bakanlar düzeyinde yapılacak toplantılar, Nükleer Denemelerin Kapsamlı Yasaklanması Antlaşması Bakanlar Ortak Açıklaması ve Karadeniz Ekonomik İşbirliği etkinliği de yer almaktadır.

New York’ta, ülkemizin önerisi üzerine, Irak’a Komşu Ülkeler Dışişleri Bakanları Toplantısı da gerçekleştirilecek olup, bu toplantı ile İKÖ Jammu-Keşmir Temas Grubu Toplantısı’na Sayın Bakanımız başkanlık edecektir.

Ayrıca, Medeniyetler İttifakı girişimi çerçevesinde, eş-sponsör sıfatıyla, Bakan Sayın Gül, İspanya Dışişleri Bakanı Moratinos ile birlikte bir kahvaltıya evsahipliği yapacak ve bunu takiben BM Genel Sekreteri Kofi Annan ile üçlü bir görüşme gerçekleştirecektir.

Sayın Bakanımız, ziyaret vesilesiyle New York’taki vatandaşlarımız ve Türk dernek temsilcileriyle biraraya gelecek, çeşitli düşünce kuruluşlarında düzenlenecek toplantılara konuşmacı olarak katılacaktır.

Sayın Bakan, ayrıca, 23 Eylül’de Philadelphia’da düzenlenecek II. Ahıska Türkleri Festivali’ne de iştirak edecektir.

4. Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Sayın Abdullah Gül, New York’taki temaslarını takiben, ABD’ye resmi ziyarette bulunacak Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın heyetine katılarak Vaşington’a geçecektir.