NO:135 -;19 Eylül 2007, Sayın Bakanımızın Şikago ve New York´taki Temasları hk.;;

Dışişleri Bakanı Sayın Ali Babacan, 19 Eylül - 3 Ekim 2007 tarihleri arasında BM Genel Kurul toplantılarına katılmak ve bir dizi temasta bulunmak üzere Amerika Birleşik Devletleri’ne bir ziyaret gerçekleştirecektir.

Sayın Bakanımız sözkonusu ziyaretin başında 19-21 Eylül 2007 tarihleri arasında Şikago’da bazı temaslarda bulunacaktır.

Bu kapsamda Sayın Bakanımız, Northwestern Üniversitesi ile Şikago Üniversitesi’ni ziyaret ederek akademisyenler ve öğrencilerle bir araya gelecek, her iki Üniversite’de de birer konuşma yapacaktır. Bilahare Şikago Küresel İlişkiler Konseyi isimli düşünce kuruluşu tarafından düzenlenen etkinliğe konuşmacı olarak iştirak edecek olan Sayın Bakanımız, Türk Derneklerinin temsilcileriyle biraraya gelecek, ayrıca Musevi kuruluşlarının temsilcileriyle de bir toplantı düzenleyecektir.

Sayın Bakanımız 21 Eylül’de New York programına başlayacaktır.

New York’ta düzenlenecek ve 193 üye ülkenin katılacağı bu yılki BM Genel Kurulu genel görüşmelerinde, 110’ün üzerinde ülkenin Devlet ve Hükümet Başkanları, 80’e yakın ülkenin de Bakan seviyesinde temsil edilmesi beklenmektedir.

Sayın Bakanımız Genel Kurul vesilesiyle New York’ta bulunacağı süre zarfında çok sayıda ikili görüşmeler gerçekleştirmeyi ve çok taraflı toplantılar ve etkinliklere katılmayı öngörmektedir.

Bu çerçevede, Sayın Bakanımız yaklaşık 30 ülkenin Dışişleri Bakanlarıyla ikili görüşmeler gerçekleştirecek, bunlara ilaveten, NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer, AB Ortak ve Dış Politika Yüksek Temsilcisi Javier Solana, İKÖ Genel Sekreteri Sayın Ekmeleddin İhsanoğlu, UNDP Genel Direktörü Sayın Kemal Derviş, Genişlemeden Sorumlu AB Komiseri Olli Rehn ve Arap Ligi Genel Sekreteri Amr Moussa ile de biraraya gelecektir.

Diğer taraftan, Sayın Bakanımız Sayın Başbakanımıza gerçekleştireceği görüşmelerde eşlik edecektir.

Öte yandan, Sayın Bakanımızın New York’ta bulunduğu süre içinde yoğun çok taraflı temasları da olacaktır.

Bu kapsamda, Sayın Bakanımız, 22 Eylül 2007, Cumartesi günü “Irak’a Komşu Ülkeler Toplantısı”na, 23 Eylül 2007, Pazar günü ise BM Genel Sekreteri’nin ve Afganistan Devlet Başkanı Karzai’nin eş-başkanlığında düzenlenecek Uluslararası İstikrar Yardım Gücü’ne (ISAF) katkıda bulunan ülkeler üst düzeyli toplantısına katılacaktır.

Sayın Bakanımız, 26 Eylül 2007, Çarşamba günü Medeniyetler İttifakı Eş-Başkanları ve Dostluk Grubu ile bir çalışma kahvaltısında bir araya gelecektir. Aynı gün öğleden sonra ise İslam Konferansı Örgütü’nün Jammu-Keşmir Temas Grubu Toplantısı’na iştirak edecektir.

Sayın Bakanımız ayrıca, 2 Ekim 2007, Salı günü İslam Konferansı Örgütü Dışişleri Bakanları Yıllık Eşgüdüm Toplantısına katılacaktır.

Sayın Bakanımız New York’ta bulunacağı süre zarfında değişik vesilelerle vatandaşlarımızla da biraraya gelecektir.

1 Ekim Pazartesi günü saat 19:00 ile 20:30 arasında BM Genel Kurulu’na katılan heyetlere Türkevi’nde bir resepsiyon verecek olan Sayın Bakanımız, 2 Ekim Salı günü ise Karadeniz Ekonomik İşbirliği Dışişleri Bakanları Akşam Yemeğine ev sahipliği yapacaktır.

Sayın Bakanımız Genel Kurul çalışmaları sırasında, Türkiye’nin Irak, Orta Doğu, Kosova, Afganistan, AB ve Kıbrıs başta olmak üzere çeşitli konulardaki görüş ve değerlendirmelerini muhataplarıyla ele alma fırsatını bulacaktır.

Katılmakta olduğumuz bu Genel Kurul, 2009-2010 dönemi için BM Güvenlik Konseyi’ne adaylığımızın oylanacağı, önümüzdeki sene düzenlenecek 63. Genel Kurul’dan önceki son etkinlik olması nedeniyle ayrı bir önem arz etmektedir. Yaklaşık yarım yüzyıldır Güvenlik Konseyi’nde temsil edilmemiş olan ülkemizin bu üyeliğe seçilmesi, uluslararası ilişkilerdeki konum ve rolümüzü daha da arttıran bir gelişme olacaktır.

Sayın Bakanımız 2 Ekim akşamı yurda dönmek üzere New York’tan ayrılacaktır.