No:129 - 26 Ağustos 2005, Tataristan´ın Başkenti Kazan´ın Kuruluşunun 1000.;Yıldönümü Kutlamaları hk.

Devlet Bakanı Sayın Prof. Dr. Beşir Atalay, Rusya Federasyonu Tataristan Cumhurbaşkanı Sayın Mintimer Şaymiyev’in vaki davetine icabeten Tataristan’ın başkenti Kazan’ın kuruluşunun 1000. kuruluş yıldönümü kutlamalarında ülkemizi temsil edecektir. Sayın Atalay, 28 Ağustos 2005 günü Kazan’a hareket edecek ve 1 Eylül 2005’te ülkemize dönecektir.

Türkiye, yıl boyunca sürecek kutlamalara kapsamlı  bir programla  iştirak etmektedir.  Bu çerçevede, Tataristan Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndaki Tarihi Kütüphane restore edilmekte,  Kazan Devlet Pedagoji Üniversitesi bünyesinde bir Türk Kültür Merkezi açılması öngörülmektedir. Ayrıca, sergi, konser, folklor ve sema gösterileri, sempozyum, film haftası gibi etkinlikler gerçekleştirilmesi ve kitap bastırılması planlanmaktadır. Kutlamalar vesilesiyle, Kul Şerif Camii bünyesinde kurulan İslam Eserleri Müzesi’ne Kültür ve Turizm Bakanlığımız ve Diyanet İşleri Başkanlığımızca ayni bağışta bulunulmuştur.

Rusya Federasyonu ve bu bağlamda Rusya Federasyonu Tataristan Cumhuriyeti’yle ilişkilerimiz her alanda gelişme göstermektedir. Giderek gelişen ilişkilerimiz, bölgemizin de  barış, istikrar ve refahına katkıda bulunacaktır.