No:127 - 16 Ağustos 2006, Prof. Dr. Tomris Türmen´in B.M. Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörlüğü´ne Adaylığı hk.

Açık bulunan B.M. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Genel Direktörlüğü görevine Türk Hükümeti Prof. Dr. Tomris Türmen’i aday göstermeye karar vermiştir. Bu konudaki resmi adaylık başvurusu bugün (16 Ağustos 2006) Cenevre’de yapılmaktadır.

Prof. Tomris Türmen 14 yıldan beri Dünya Sağlık Örgütü’nde üst düzey yönetici olarak en sorumlu mevkilerde çalışmıştır. Son görevi DSÖ Genel Direktör temsilcisi olup, DSÖ kurallarına göre adaylık için bu görevinden ayrılmıştır.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu olan Prof. Dr. Tomris Türmen, ABD ve Kanada’da Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ve Yeni Doğan İhtisası yapmıştır. Türkiye’de akademik çalışmaları yanında Sağlık Bakanlığı Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Genel Müdürlüğü ve Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığı görevlerinde bulunmuştur. Prof. Dr. Türmen, çeşitli gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde ise, toplum sağlığı alanında çeşitli çalışmalar yürütmüştür.

Türkiye, sağlık sorunlarının yeni ve karmaşık boyutlar kazandığı günümüzde, bu sorunlara küresel yaklaşım ve çözümler getirebilecek uluslararası alanda tanınan, geniş bir deneyim ve birikim sahibi, güçlü bir bilim kadınını aday göstermekle, Dünya Sağlık Örgütü’nün daha etkin ve değişen ihtiyaçlara yanıt verebilecek bir kuruluş niteliği kazanmasına katkıda bulunduğuna inanmaktadır.

Seçimler, 6 Kasım 2006 tarihinde Cenevre’de toplanacak Dünya Sağlık Örgütü İcra Kurulu tarafından yapılacaktır.