No:126 - 11 Ağustos 2005, Afrika Ülkelerinde Yaşanmakta Olan Açlık Sorununa Türkiye´nin Yardımı hk.

Nijer, Mali, Moritanya, Burkina Faso, Sierra Leone ve Gine, Afrika’da son dönemde çekirge istilaları ve kuraklık sonucunda tarım mahsullerinin büyük ölçüde zarar görmesinden kaynaklanan açlık sorunundan ağır biçimde etkilenen ülkeler olmuştur. Halihazırda sözkonusu ülkelerde aralarında yüzbinlerce çocuğun da bulunduğu milyonlarca insan, acil gıda gereksinimi içinde bulunmaktadır.

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Sayın Abdullah Gül’ün, 28-30 Haziran 2005 tarihlerinde Sana’da düzenlenen 32. İslam Dışişleri Bakanları Konferansı sırasında, Afrika ülkelerinin kuraklık ve açlık sorununu tüm İKÖ üyesi ülkelerin dikkatine getirerek sözkonusu ülkelere yardımların arttırılması çağrısında bulunmasının ardından, Türkiye’nin anılan altı Afrika ülkesine 1,8 Milyon ABD Doları tutarında yardım sağlaması, sözkonusu ülkelerin ve  ilgili uluslararası  kuruluşların takdirini toplamıştır.

Afrika ülkelerinde yaşanmakta olan açlık sorunu karşısında gerekli insani duyarlılığı göstererek kapsamlı yardımda bulunma kararı alan Türk Hükümeti, Nijer için 600.000 ABD Doları, Mali ve Moritanya için 300'er bin ABD Doları, Burkina Faso, Sierra Leone ve Gine için de 200’er bin ABD Doları olmak üzere toplam 1.800.000.- ABD Doları tutarında nakdi kaynak tahsis etmiştir. Sözkonusu meblağlar, yardım malzemelerinin tedariki, taşınması, depolanması ve dağıtımı işlemlerini süratle yerine getirecek kapasite ve lojistiğe dünya çapında sahip olan Roma’da mukim uluslararası uzman kuruluş Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı (WFP) aracılığıyla ilgili ülkelere iletilmek üzere 1 Ağustos 2005 tarihinde WFP hesaplarına aktarılmıştır.

Bu bağlamda Dünya Gıda Programı (WFP) tarafından yapılan açıklamada,Türkiye’nin yardımının “WFP’nın çalışmalarına esasen katkı sağlamaya devam eden Türkiye’nin olağanüstü bir bağışı olduğu” belirtilmiş, “Türkiye’nin iki ay önce de yine WFP aracılığıyla Tacikistan’a yardım yaptığı” hatırlatılmıştır.

Dünya Gıda Programı Direktörü tarafından Roma Büyükelçiliğimize gönderilen mektupta da, “Batı Afrika’daki acil gıda yardım ihtiyacı içindeki çaresiz halklara Türkiye’nin bu cömert yardımı dolayısıyla teşekkür edilmiş,  bu bağışın Türk halkının cömertlik ve dayanışma duygularının büyük bir örneğini teşkil ettiği” kaydedilmiştir.