No:120 - 07 Ağustos 2006, Lübnan Halkına Yapılan İnsanı Yardım hk.

Türkiye, Ortadoğu’da yaşanmakta olan krizin başlangıcından itibaren, muhtaç durumda olan Lübnan halkına insani yardımda bulunulması yolunda gerekli çalışmaları süratle yürütmüştür.

Bu çerçevede, Hükümetimizce Lübnan’a 1 milyon ABD Doları, Lübnanlı sığınmacıların ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla da Suriye’ye 200 bin ABD Doları olmak üzere toplam 1,2 milyon ABD Doları tutarında bir yardımda bulunulması kararlaştırılmıştır.  Toplam 150 ton pirinç, 200 ton toz şeker, 100 ton kuru fasulye, 150 ton kırmızı mercimek, 150 ton nohut, 50 ton reçel, 50 ton bebe bisküvisi ve 50 ton çocuk mamasından oluşan sözkonusu karma gıda yardımının TIR’lara yükleme işlemi başlamış olup, yardımın bu hafta içinde yola çıkarılması öngörülmektedir.

Öte yandan, Türkiye Kızılay Derneği Genel Müdürlüğü, Lübnan’a yönelik, yaklaşık 384 bin ABD Doları tutarındaki ilk parti yardımı takiben, daha kapsamlı bir yardım operasyonu daha başlatmıştır.

Bu çerçevede, 1,165,967 ABD Doları tutarında insani yardım malzemesini taşıyan 13 TIR'lık Türk Kızılayı konvoyu, 6 Ağustos 2006 günü Daboussiye (Suriye) / Abboudiye (Lübnan) sınır kapısından geçmiş ve aynı gün yardım malzemesini Trablus'ta Lübnan Kızılhaçı'na teslim etmiştir.

Suriye’ye yerleşen Lübnanlı sığınmacıların acil ihtiyaçlarının karşılanabilmesi bakımından ise, yaklaşık 123 bin ABD Doları tutarındaki 5 TIR insani yardım malzemesi de 6 Ağustos 2006 tarihinde Suriye Kızılayı’na teslim edilmiştir.

Muhtelif sivil toplum örgütlerimizin de Lübnan’a yönelik yardımları artarak devam etmektedir.

Türkiye, dost Lübnan’ın yanında olmaya ve Lübnan halkının yaralarının sarılması yolunda elinden gelen desteği vermeye devam edecektir.