No:111 -;5 Temmuz 2003, Kerkük´te Amerikan Askerlerince Gözaltına Alınan 11 Türk Silahlı Kuvvetleri Mensubu

Süleymaniye’de görevli olarak bulunan ve bu husus ABD askeri makamlarınca da bilinen 11 Türk Silahlı Kuvvetleri mensubunun dün (4 Temmuz) Amerikan askerlerince müsadere edilerek Kerkük’te gözaltına alınmaları olayı, Hükümetimizce ve Genelkurmay Başkanlığımızca derin üzüntü ve tepkiyle karşılanmıştır.

Haberin dün öğleden sonra bize intikalinden itibaren ABD makamları ile üst düzeyde yoğun girişim ve temaslar gerçekleştirilmiştir. Bu bağlamda Sayın Bakanımız ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell, Sayın Genelkurmay Başkanımız da NATO Başkomutanı ve Avrupa’daki Amerikan Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Jones ile telefonla görüşerek duruma müdahale etmişlerdir. Ayrıca, Bakanlığımızca Ankara’daki ABD Büyükelçilği, Vaşington Büyükelçiliğimizce de ABD Yönetimi ile temaslar sürdürülmüştür.

Bu temas ve girişimlerimizde tekrar tekrar vurgulanmış olduğu üzere, gözaltına alınan TSK mensuplarının derhal serbest bırakılması, olaya sebebiyet vermiş olan Amerikalı yetkililer hakkında gerekli işlemin yapılması ve tarafımıza da bilgi verilmesi istenmiştir.

ABD ile ilişkilerimize de yansımaları olabilecek bu olayla ilgili tüm gelişmeler çok yakından izlenmekte ve değerlendirilmektedir. Gelişmeler hakkında kamuoyumuza ayrıca bilgi sunulacaktır.