NO:110 - 31 Ağustos 2004, İsrail'in Güneyindeki Beer Sheva Kentinde İki Otobüse Yapılan Bombalı Saldırının Kınanması Hk.

Bugün (31 Ağustos) İsrail’in güneyindeki Beer Sheva kentinde iki otobüse yapılan bombalı saldırıda ilk belirlemelere göre en az 14 kişinin öldüğü ve çok sayıda yaralı olduğu öğrenilmiştir. Türkiye, bu terör eylemini şiddetle kınamaktadır. Türkiye, ölenlerin yakınlarına, İsrail Hükümetine ve halkına başsağlığı dilemektedir.

Türkiye, başından beri terör eylemlerinin hangi gerekçeyle olursa olsun  bir mücadele aracı olamayacağını ve bu eylemlerin bizatihi uğruna mücadele edildiği ileri sürülen amaca zarar vereceğini  vurgulayagelmiştir. Bu son eylem de farklı bir sonuç doğurmayacaktır.  

Terörle mücadele  ve şiddet sarmalının durdurulması  ancak İsrail ve Filistin taraflarının üzerlerine düşen sorumlulukları nihai barış perspektifi içerisinde yerine getirmeleriyle mümkündür. Yol Haritası, bu sorumlulukların nitelik ve çerçevesini ortaya koymuştur. Beklentimiz, bu yönde hareket edilmesidir.