NO:107 - 18 Temmuz 2007, Afganistan´da Vardak İl İmar Ekibimizin Konvoyuna Düzenlenen Saldırı hk.;

 

Afganistan’ın başkenti Kabil yakınlarındaki Vardak İli’nde, anılan kentin imarı ve kalkınmasına katkıda bulunmak amacıyla 2006 yılı Kasım ayında faaliyete geçmiş olan İl İmar Ekibimizin Sivil Koordinatörü Bakanlığımız mensubu Hakan Abacı’nın içinde bulunduğu üç araçlık konvoy bugün yerel saatle 07:45’te Kabil-Vardak karayolundaki Pol-i Company Köprüsü üzerinde bir intihar saldırısına hedef olmuştur.

Konvoyumuz bir süre önce sel felaketi sonucu yıkılan köprünün yerine yapılan geçici toprak yol üzerinde ilerlerken, koşarak ortadaki zırhlı makam aracına yanaşan ve kilitli olmasından dolayı kapıyı açamayan saldırgan aracımızın yanında kendini havaya uçurmuş, ardından konvoyumuz çapraz ateşe maruz kalmıştır. Saldırıyı Taliban üstlenmiştir.

Konvoyumuzu koruyan Emniyet Genel Müdürlüğümüz mensubu özel harekât timlerinin saldırıya son derece profesyonel, zamanlı ve soğukkanlı bir şekilde karşılık vermeleri üzerine teröristler olay yerinden kaçmışlardır.

Çatışmada bir özel harekât görevlimiz ayağından yaralanmış ve Afganistan Türk Görev Kuvvet Komutanlığı’nın gönderdiği helikopterle askeri birliğimizin bulunduğu “Kamp Doğan” Karargâhı’na intikal ettirilerek tedavi altına alınmıştır. Burada yapılan ilk tedavisinden sonra halen Kabil Merkez Bölge Komutanlığı bünyesindeki hastanede bulunan polis memuru Erol Sarıca’nın sağlık durumu iyidir. Bunun dışında herhangi bir yaralımız ya da can kaybımız yoktur.

Türkiye, kaynağı ve gerekçesi ne olursa olsun terörizmin kınanması ve insanlığa karşı suç olarak görülmesi yönündeki görüşünü tüm uluslararası, bölgesel ve ikili temaslarında kuvvetle vurgulamakta ve terörizme karşı mücadelede etkin bir uluslararası işbirliğinin hayati öneminin altını her zaman çizmektedir.

Dost ve kardeş Afganistan’da güvenlik ve istikrarın sağlanması ile ülkenin ekonomik kalkınma ve yeniden imarına yönelik katkılarını kararlılıkla sürdüren Türkiye, bu menfur saldırıyı şiddetle kınamaktadır.

Saldırının meydana geldiği, selde yıkılan köprünün yerine yenisinin yapılmasına da zamanında esasen Türkiye talip olmuştur. Türkiye Cumhuriyeti Afganistan’ın istikrarı ile güvenliğine ve sosyal ve ekonomik kalkınmasına katkılarını sürdürmekte kararlıdır.