No:104 -;19 Haziran 2003, Selanik´te Yapılacak Olan -AB-BATI Balkanlar Zirvesi-

Yunan Dönem Başkanlığı sonunda yapılacak Avrupa Birliği Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi, ilk kez 25’li olarak yeni katılan ülkelerle birlikte 20 Haziran 2003 tarihinde Selanik’te gerçekleştirilecektir. Zirve’de AB’nin Geleceğine İlişkin Konvansiyon ve sonrasında düzenlenecek olan Hükümetlerarası Konferans ile Orta Doğu Barış Süreci ve Irak sonrası AB-ABD İlişkileri başta olmak üzere uluslararası konuların ele alınması öngörülmektedir.

Ülkemizin de aralarında olduğu üç aday ülke, Zirve’ye 20 Haziran akşamı AB Dönem Başkanlığının düzenleyeceği bilgilendirme toplantısından itibaren dahil olacaktır. Bunu takiben, Yunanistan Cumhurbaşkanı üye, katılımcı ve aday ülkelerin Devlet ve Hükümet Başkanları ile Dışişleri Bakanları için resmi bir akşam yemeği düzenleyecektir.

Selanik Zirvesi’nde ülkemiz açısından alınması öngörülen en önemli karar, ülkemizin AB’nin Geleceğine İlişkin Konvansiyon sonrasında düzenlenecek Hükümetlerarası Konferansa (HAK) gözlemci statüsüyle davet edilmesi konusudur.

Öte yandan, 21 Haziran günü AB’ye üye ve katılımcı ülkeler ile adayların yanısıra, İstikrar ve Ortaklık Sürecinde yeralan 5 Balkan ülkesinin de katılacağı “AB-Batı Balkanlar Zirvesi” yapılacaktır. Bu Zirve’de genişleme sürecine koşut olarak AB’nin Batı Balkan ülkeleriyle olan ilişkilerinin geliştirilmesi konusu ele alınacaktır.

Ülkemiz Zirve’ye Sayın Başbakanımız başkanlığında Sayın Dışişleri Bakanımızın da dahil olacağı bir heyetle katılacaktır.