NO:104 - 20 Temmuz 2004, Türkiye'nin, Afganistan'ın Şibirgan;ve Andhov Şehirlerinde Yaptırdığı Hastanelerin; Açılması Hk.

Afganistan’da uzun yıllar süren savaş ve iç çatışmalar nedeniyle tamamıyla harap olmuş ve kullanılamaz hale gelmiş olan Şibirgan ve Andhoy Devlet Hastaneleri, Türkiye tarafından baştan aşağı onarılarak yenilenmiş ve en modern tıbbi cihazlarla donatılarak, “Türk-Afgan Dostluk Hastanesi” ismiyle Temmuz ayı içinde hizmete açılmıştır.
 
Aynı bölgede çevre il ve ilçelere hizmet götürmek amacıyla iki adet gezici sağlık kliniği de hizmete sokulmuştur.
 
Türk doktorların nezaretinde işletilen Şibirgan ve Andhoy hastanelerinde, Afganistan’da bir ilk olarak modern işletme sistemleri uygulanmakta ve hastaların durumu bilgisayar ortamında izlenmekte ve işlem yapılmaktadır. Şibirgan hastenisi 100, Andhoy Hastanesi 30 yatak kapasitelidir. Açılışından itibaren yerel halkın büyük ilgi ve memnuniyetine mazhar olan hastanelere günde 300-400 civarında hasta müracaatı olmaktadır.
 
Aynı şekilde yenilenmekte ve teçhiz edilmekte olan Meymene Hastanesi de kısa süre içinde hizmete açılacaktır.
 
Türkiye’nin önceki yıllarda inşa ettirmiş olduğu Kabil’deki Atatürk Çocuk Hastanesi ve geçen yıl inşa ederek hizmete açtığı Hoca Bahaddin ve Talokan sağlık kliniklerinden sonra, Şibirgan, Andhoy ve Meymene hastanelerinin de açılmasıyla Afganistan’da Türkiye’nin yardımları ile yapılmış ve işletilen hastane ve kliniklerin sayısı altıya ulaşmış olmaktadır.
 
Ülkemizin Afganistan’a yönelik yardım faaliyetleri çerçevesinde, gerek sağlık, gerek diğer alanlarda yeni projelerin gerçekleştirilmesine devam edilecektir.