NO:103 -;7 Temmuz 2007, Irak´ın Tuzhurmatu Kentinde Meydana Gelen Terörist Saldırı hk.

 

Bugün, nüfusunun hemen tamamını Türkmenlerin oluşturduğu Irak’ın Tuzhurmatu kentinde, Emirli bölgesindeki pazar yerinde, bomba yüklü bir kamyonla gerçekleştirilen terör saldırısı neticesinde, ilk belirlemelere göre, çoğunluğu kadın ve çocukların oluşturduğu 110 kişinin hayatını kaybettiği, 170’i aşkın kişinin ise yaralandığı büyük bir teessürle öğrenilmiştir. Sözkonusu terör saldırısını şiddetle ve nefretle kınıyor, bu şiddet olaylarının artık bir son bulmasını diliyoruz.

Ülkemiz, Irak’ta din, mezhep veya etnik köken ayırımı yapılmaksızın ulusal uyumun ve huzurun sağlanması çabalarına her türlü desteği vermeye devam edecektir.

Ülkemiz bu menfur saldırıda yaralanan Türkmen kardeşlerimizden Irak’ta mevcut koşullarda tedavisi mümkün olamayacaklara burada tedavi imkanı sağlamak dahil, her türlü yardımda bulunmak üzere gerekli tertipleri almış bulunmaktadır.

Menfur saldırıda hayatını kaybeden Türkmen kardeşlerimizin, tüm yakınlarına başsağlığı ve sabır diliyor, Irak halkına ve Hükümeti’ne taziyelerimizi sunuyoruz.