No:102 - 30 Haziran 2006, Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari´nin Ülkemizi Ziyareti hk.

Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari 3 Temmuz 2006 tarihinde bir resmi çalışma ziyaretinde bulunmak özere Ankara’ya gelecektir. Konuk Bakan, Bakanımızla ikili görüşmeler yapacak, Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Başbakanımız tarafından kabul edilecektir.

Yeni hükümetin Dışişleri Bakanı Zebari ile Irak’taki son gelişmeler ve Türkiye-Irak ilişkileri ele alınacaktır. Yeni Irak hükümetinin kurulmasının hemen ardından Türkiye’nin Irak Özel Temsilcisinin Bağdat’ı ziyaret ederek ilettiği destek mesajları ve davetler çerçevesinde önceki hafta Istanbul’a gelen Başbakan Yardımcısı Berham Saleh başkanlığındaki Petrol ve Ticaret Bakanlarından oluşan Irak heyetinden sonra bu kere de Dışişleri Bakanı Zebari’nin ülkemizi ziyareti Türkiye ile Irak arasında ilişkilerinin yeni hükümetin kurulmasını takiben ivme kazandığının göstergesidir.

Konuk Bakan ziyaretinin İstanbul ayağında ayrıca Irak’ın İstanbul Başkonsolosluğunun açılış törenini de yapacaktır. Bilindiği üzere Irak İstanbul’da, Türkiye ise Musul’da bulunan Başkonsolosluklarını yeniden açmaya karar vermiş olup, Musul Başkonsolosluğumuz bu yıl içinde yeniden faaliyete geçirilecektir.