NO:102 - 24 Haziran 2005 KEİ Günü hk.

Türkiye’nin kurulmasına öncülük ettiği Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü (KEİ), 25 Haziran’da 13. yılını idrak edecektir. Geçen yıl İstanbul’da yapılan Dışişleri Bakanları Konseyi Özel Toplantısı’nda alınan bir kararla bundan böyle 25 Haziran “KEİ Günü” olarak anılacak ve kutlanacaktır.

“KEİ Günü”nü kutlarken geçmiş 13 yılın kısa bir muhasebesini yapmak uygun olacaktır. 330 milyon kişinin yaşadığı, 300 milyar Dolarlık dış ticaret hacmine ulaşan yaklaşık 20 milyon km²’lik KEİ bölgesi, demokrasinin, piyasa ekonomisinin ve insan haklarının geçerli olduğu bir yönetim modelini hızla gerçekleştirmektedir. Coğrafi açıdan Avrasya’nın merkezinde yer alan KEİ bölgesi sadece  varlığı kanıtlanmış önemli petrol ve doğal gaz kaynaklarına sahip olmakla kalmamakta, aynı zamanda doğu ile batıyı buluşturan coğrafi konumu ve başat rolü nedeniyle uluslararası ilginin odağında yer almaktadır.

Türkiye, KEİ bölgesinde ekonomik işbirliğinin gelişmesi, ticaret hacminin artması, kültürel değişimin hızlanması suretiyle bölgede barış, güvenlik ve istikrarın kök salacağına inanmaktadır. “KEİ Günü”ünde, kuruluşun 13 yıllık kısa geçmişinde gerçekleştirilenlerin, bundan sonraki yıllarda daha somut ve daha önemli başarıların sağlanmasında sağlam dayanak olacağına inanılmaktadır.

Bu çerçevede KEİ kurumsal yapısallaşmasını tamamlamış, Karadeniz Ticaret ve Kalkınma Bankası işler hale getirilmiş, Proje Geliştirme Fonu yaratılmış, “Gelecek için Ekonomik Gündem” adı altında KEİ’nin ekonomik işbirliği alanındaki önceliklerini ortaya koyan ekonomik stratejisi oluşturulmuştur.  KEİ, ekonomik alandaki işbirliğini gerçekleştirebilmek için bölgede istikrar ve güvenliğe tehdit teşkil edebilecek terörizm ve örgütlü suçlarla mücadelede işbirliğine yönelik önemli adımlar atmıştır.

KEİ’nin faaliyetleri birçok ülkenin ilgisini çekmiş ve bu kapsamda 9 ülke gözlemci statüsüne kavuşmuş, 11 ülke de bu statü için başvuruda bulunmuştur.

KEİ amaçlarını gerçekleştirmek üzere, Avrupa Birliği (AB) ile işbirliğine yönelik önemli adımlar atmıştır. AB de “Komşuluk Politikası” çerçevesinde KEİ ile yakın bir işbirliği istediğini göstermiştir. Önümüzdeki dönemde bu işbirliğinin somut projelere yol açabileceğine inanmaktayız.

KEİ bünyesinde dayanışma ve işbirliği ruhu içinde üye 12 ülkenin ekonomik gelişme ve refah yolunda gelecek yıllarda daha önemli atılımları gerçekleştireceklerine inancımız tamdır. Bu duygularla “KEİ Günü”nü  kutlarız.