NO:100 -;1 Temmuz 2004, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Sayın Abdullah Gül'ün 2-4 Temmuz 2004 Tarihlerinde Lübnan'a Gerçekleştireceği Resmi Ziyaret hk.;

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Sayın Abdullah Gül, Lübnan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Jean Obeid’in davetine icabetle, 2-4 Temmuz 2004 tarihlerinde Lübnan’a resmi bir ziyaret gerçekleştirecektir. Bu ziyaret, 21 yıl aradan sonra Türkiye’den Lübnan’a Dışişleri Bakanı düzeyindeki ilk ziyaret olacaktır.

Sayın Gül’e refakat edecek heyette,  Türkiye-Lübnan İş Konseyi Başkanı ve bir grup Türk işadamı da bulunacaktır.   

Geçtiğimiz Nisan ve Mayıs aylarında Lübnan’dan ülkemize gerçekleştirilen Dışişleri Bakanı ve Başbakan düzeyindeki iki ziyaretin ardından, bu kez Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Sayın Abdullah Gül’ün Lübnan’ı ziyaret edecek olması, Türkiye ve Lübnan arasında son dönemde hız kazanan işbirliği sürecinin daha da güçlenmesine katkıda bulunacaktır.

Sayın Gül’ün, Lübnan Cumhurbaşkanı Emile Lahoud ve Başbakan Rafik Hariri tarafından kabul edilmesi de öngörülmekte olup, yapılacak görüşmelerde iki ülke arasındaki ilişkilerin yanısıra, güncel bölgesel ve uluslararası konular ele alınacaktır. Sayın Bakanımız, ayrıca, Lübnan Başbakanı Rafik Hariri, Maliye Bakanı Fouad Siniora ve Ekonomi ve Ticaret Bakanı Marwan Hamade’nin de bulunacağı toplantıda, Türk ve Lübnanlı işadamlarıyla biraraya gelecektir.