No:10 - 25 Ocak 2005, Milletvekili Abdülkadir Ateş´in AKPM Siyasi İşler Komisyonu Başkanlığı´na Seçilmesi Hk.

Avrupa Konseyi Parlamanter Meclisi (AKPM) Türk heyeti üyesi milletvekili Abdülkadir Ateş AKPM Genel Kurulu’nun Kış 2005 oturumu sırasında AKPM Siyasi İşler Komisyonu Başkanlığı’na seçilmiştir.

24 Ocak sabahı yapılan Sosyalist Grup toplantısında aynı göreve adaylıklarını koyan Fransız parlamenter Josette Durrieu, Polonyalı parlamenter Tadeuzs Iwinski, Romen parlamenter  Adriaan Severin ile Sayın Ateş arasında yapılan seçimi milletvekilimiz kazanmış ve aynı akşam toplanan Siyasi İşler Komisyonu’nda sözkonusu göreve oybirliği ile atanmıştır.

Avrupa Konseyi’ne üye olduğumuz 1949 senesinden bu yana Parlamenter Meclis’de ilk kez bu kadar önemli bir görev bir Türk parlamenter tarafından yürütülecektir. Milletvekilimizin bu göreve seçilmesi, Sayın Ateş’in gerek AKPM komisyonlarında, gerek Sosyalist Grup çerçevesinde yürüttüğü çalışmalar kadar, Haziran 2004 tarihine kadar AKPM’de tabi olduğumuz denetim sürecinin sona ermesinin ardından kazandığımız itibarın da göstergesidir.

Ayrıca, AKPM Genel Kurulu’nun Sonbahar 2004 oturumunda alınan karar uyarınca, KKTC Cumhuriyet Meclisi Milletvekilleri Özdil Nami ve Hüseyin Özgürgün, Kıbrıs Türk toplumunun seçilmiş temsilcileri sıfatıyla AKPM Genel Kurulu çalışmalarına katılmaya başlamışlardır.