No:1 - 4 Ocak 2002, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hüseyin Diriöz´ün kendisine yöneltilen bir soruya verdiği cevap hk.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hüseyin Diriöz’ün Kendisine Yöneltilen Bir Soruya Verdiği Cevap:

SORU: Mekke’deki Harem-i Şerif’in yakınında bulunan Bülbül Tepesi üzerindeki Osmanlı yapısı Al Jiyad Kalesi’nin yıkılarak yerine iş merkezi ve otel kompleksi yapılacağı ve kalenin yıkımına başlandığı öğrenilmiştir. Bu hususta Dışişleri Bakanlığı ne gibi girişimlerde bulunuyor?

CEVAP: Mekke’deki Osmanlı yapısı Al Jiyad Kalesinin yıkılarak yerine iş merkezi ve otel inşa edileceğine dair haberler ilk kez bundan yaklaşık bir yıl önce duyulmuş, bunun üzerine Suudi Arabistan makamları nezdinde girişimlerde bulunulmuştu. Geçtiğimiz yaz aylarında Suudi Arabistan tarafı, sözkonusu mahalde iş merkezi ve otel inşa projesinin gerçekleştirileceğini, ancak Kale’nin yıkımından vazgeçildiğini bildirmiş idi.

Bu kez Suudi basınında Kale çevresinde inşaat hazırlıklarına başlandığı, Kale’nin “yıkılacağı ve sonra aslına uygun olarak yeniden inşa edileceği” haberi yayınlanmıştır. Nitekim yıkım çalışmalarının da başladığı anlaşılmaktadır. Bu gelişme üzerine, Suudi Arabistan Büyükelçiliği nezdinde girişimde bulunularak geçen yıl Kale’nin yıkımından vazgeçildiğini bildirdikleri, bu kararı memnuniyetle karşıladığımız, oysa şimdi bu ortak tarih ve kültür mirasının yıkılmakta olduğunu öğrendiğimiz ve bundan üzüntü duyduğumuz bildirilmiştir.