No: 341, 24 Aralık 2013, Rejim Kuvvetleri Tarafından Halep’e Yönelik Gerçekleştirlen Hava Saldırıları Hk.

Esad rejimin Halep kentine yönelik olarak yaklaşık bir haftadan bu yana, varil bombaları da kullanmak suretiyle sürdürmekte olduğu ve ayrım gözetmeksizin herkesin hedef alındığı hava saldırılarını şiddetle kınıyoruz. Aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu çok sayıda masum insanın ölümüne ve ayrıca, şehrin tarihi dokusunu yok ederek büyük ölçekli maddi hasara yol açan bu uygulamalar insanlık dışıdır. Kendi halkına ve şehirlerine karşı gerçekleştirdiği saldırılar Suriye rejiminin acımasızlığının yanı sıra aczini de göstermektedir.

Suriye’de süregiden ihtilafa siyasi bir çözüm bulunmasına yönelik gayretlerin yoğunlaştırıldığı bir dönemde dahi yaşanan bu gelişmeler rejimin halkın meşru talepleri temelinde siyasi bir çözüm yerine şiddet yöntemlerinden medet ummakta ısrarlı olduğunu ortaya koymaktadır.

Uluslararası camianın bu kabul edilemez eylemlere tepkisini her alanda göstermesi, Suriye rejimine yakın olan ülkelerin de rejime insanlık dışı bu saldırılarını durdurması için uyarması çağrısında bulunuyoruz.