No: 334, 17 Aralık 2013, Irak’ta Dün (16 Aralık) Vuku Bulan Terör Saldırıları Hk.

Dün (16 Aralık) Irak’ın muhtelif vilayetlerinde gerçekleştirilen terör saldırılarında 100’den fazla kişinin öldüğü ve 200’den fazla kişinin yaralandığı büyük bir üzüntüyle öğrenilmiştir.

Irak’ın etnik, dini ve mezhep grupları arasında çatışma yaratarak Irak halkının birliğine zarar vermeyi hedefleyen bu menfur terör saldırılarını nefretle kınıyor, saldırılarda hayatlarını kaybeden Iraklı kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına ve Irak halkına başsağlığı ve sabır, yaralılara acil şifalar diliyoruz.

Terör eylemlerinin, Erbain öncesinde dini vecibelerini yerine getiren Iraklı kardeşlerimizi de hedef almaları, bu çerçevede, dünkü saldırılarda Musul’da bu amaçla Kerbela’ya gitmek üzere yola çıkan, çoğu kadın ve çocuklardan oluşan 13 Türkmen kardeşimizin de katledilmesi acımızı derinleştirmiştir. Ülkemiz, kimi hedef alırsa alsın, kim tarafından gerçekleştirilirse gerçekleştirilsin, Irak’taki tüm terör eylemlerini lanetlemektedir.

Bu vesileyle, başta Hükümet yetkilileri olmak üzere, Iraklı tüm siyasi liderlere, ülkede akan kanı durduracak, gerginliği azaltacak, güvenlik, huzur ve istikrarı tesis edecek anlamlı tedbirleri süratle almaları çağrısında bulunuyor, bu gayretlerinde ülkemizin Iraklı kardeşlerimizin daima yanında yer alacağını vurgulamak istiyoruz.

Ülkemiz, sözkonusu hain saldırılarda yaralanan Iraklı kardeşlerimize de, her zaman olduğu gibi, yardımda bulunmaya hazırdır.