No: 333, 17 Aralık 2013, Sayın Bakanımızın Gelişen Sekiz Ülke (D-8) Teşkilatı 16. Bakanlar Konseyi Toplantısı ve Pakistanlı Yetkililerle Yapılacak İkili Temaslar Vesilesiyle İslamabad’a Yapacakları Ziyaret Hk.

Sayın Bakanımız ülkemizin kuruluşunda öncülük ettiği Gelişen Sekiz Ülke’nin (D-8) 19 Aralık 2013 tarihinde İslamabad’da düzenlenecek 16. Bakanlar Konseyi toplantısına katılmak ve evsahibi ülke makamlarıyla resmi temaslarda bulunmak üzere 18-19 Aralık 2013 tarihlerinde Pakistan’ı ziyaret edecektir.

İran, Pakistan, Bangladeş, Malezya, Endonezya, Mısır ve Nijerya’nın katılımıyla 22 Ekim 1996 tarihinde kurulan ve sekretaryası İstanbul’da bulunan D-8, İslam Dünyasının Gelişen Sekiz Ülkesi arasında her alanda işbirliğini öngörmektedir.

16. Bakanlar Konseyi toplantısında, Teşkilatın 2012 yılında İslamabad’da gerçekleştirilen son zirvesinden bu yana kaydedilen gelişmeler ile D-8’in görünürlüğünün arttırılarak daha etkin bir yapı haline gelmesine yönelik hedeflere ulaşılmasına dair yürütülen faaliyetler ele alınacaktır. Ayrıca, teşkilatın güçlü bir kurumsal temele oturtulması ve önümüzdeki dönemde hayata geçirilebilecek işbirliği projeleri hakkında görüş alışverişinde bulunulacaktır.

Bahsekonu toplantı, D-8’in Dönem Başkanlığının, önümüzdeki yılın son çeyreğinde ülkemizde düzenlenecek zirve ile ülkemizce üstlenmesi öncesindeki son Bakanlar Konseyi toplantısı olmasıyla da ayrı bir önem taşımaktadır.

Sayın Bakanımızın, bu vesileyle D-8 üyesi ülkelerin Dışişleri Bakanları ile ikili görüşmelerde bulunması tasarlanmaktadır.

Sayın Bakanımızın Pakistan makamlarıyla yapacağı ikili görüşmelerde, Türkiye-Pakistan ikili ilişkileri ile güncel bölgesel ve uluslararası meselelerin ele alınması öngörülmektedir.