No: 295, 31 Aralık 2012, Beşinci Büyükelçiler Konferansı Hk.

Yurtdışında görev yapan tüm Büyükelçilerimizin katılımıyla her yıl düzenlenen Büyükelçiler Konferansı’nın beşincisi, Sayın Bakanımızın başkanlığında, 2-7 Ocak 2013 tarihleri arasında, “İnsani Diplomasi” temasıyla sırasıyla Ankara ve İzmir’de düzenlenecektir.

Konferans, mutad olduğu üzere, Büyükelçilerimizin, 2 Ocak Çarşamba sabahı Anıtkabir’i toplu ziyaretiyle başlayacak ve bunu takiben resmi açılış, Sayın Bakanımızın geniş bir davetli topluluğuna hitaben yapacağı konuşmayla gerçekleşecektir.

İlki 2008 yılında yapılan ve aradan geçen süre zarfında gelenekselleşen Büyükelçiler Konferansları, uluslararası ilişkilere ve dış politikamıza dair genel bir durum tespiti yapılması, geleceğe yönelik stratejilerin belirlenmesi ve dış politikamızın uygulanmasında rol oynayan diğer kurum ve kuruluşlarla koordinasyonun sağlanması bakımından önem taşımaktadır.

Bu bağlamda Beşinci Büyükelçiler Konferansı kapsamında da güncel dış politika gelişmelerine ilişkin olarak gerçekleştirilecek Bakanlık içi değerlendirme oturumlarının yanı sıra, değerli hükümet üyelerimiz beraberlerinde bağlı kurum ve kuruluş yetkilileri olduğu halde Büyükelçilerimize hitap edecek ve dış politikamıza etki eden tüm konularda kapsamlı görüş alış-verişinde bulunulacaktır.

Bu çerçevede, Başbakan Yardımcıları Sayın Bülent Arınç, Sayın Ali Babacan, Sayın Beşir Atalay ve Sayın Bekir Bozdağ’ın yanısıra, Adalet Bakanı Sayın Sadullah Ergin, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sayın Fatma Şahin, AB Bakanı Sayın Egemen Bağış, Ekonomi Bakanı Sayın Zafer Çağlayan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız, İçişleri Bakanı Sayın İdris Naim Şahin, Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Ertuğrul Günay ile Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Binali Yıldırım, Büyükelçilerimizle çeşitli oturumlarda biraraya geleceklerdir.

Öte yandan, geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu sene de, Büyükelçiler Konferansına yabancı konukların daveti uygulamasına devam edilmiştir. Bu çerçevede Singapur Dışişleri Bakanı Konferansın Ankara, Brezilya ve İsveç Dışişleri Bakanları da İzmir bölümüne katılacak ve Büyükelçilerimize hitap edeceklerdir. Brezilya ve İsveç Dışişleri Bakanlarıyla bu vesileyle, ilki BM Genel Kurulu toplantıları marjında 2012 Eylül ayında New York’ta gerçekleştirilen üçlü toplantının ikincisi İzmir’de yapılacaktır.

Konferansın İzmir bölümü ayrıca, Büyükelçiler Konferanslarının artık gelenekselleşen bir unsuru haline gelen kamu diplomasisi faaliyetlerine de sahne olacak, bu çerçevede Sayın Bakanımız İzmir Üniversiteler Platformu tarafından düzenlenen bir konferansa katılarak “Türk Dış Politikası” konulu bir konuşma yapacaktır.

İzmir’in EXPO 2020’ye ev sahipliği yapmaya aday olması ışığında, Büyükelçilerimize bu konuda da kapsamlı bir tanıtım/bilgilendirme yapılacak ve İzmir’in büyük önem verdiğimiz bu adaylığının başarıya ulaşması için atılabilecek ilave adımlar hakkında görüş alış-verişinde bulunulacaktır.