No: 292, 19 Aralık 2012, İsrail'in Filistin Topraklarında Yeni Konut İnşa Edilmesine Onay Vermesi Hk.

İsrail’in Ramat Shloma yerleşiminde 1.500 yeni konut inşa edilmesine onay vermesi ve ayrıca Givat Hamatos ve Gilo yerleşimlerinde toplam 5000 civarında yeni konut yapılmasına ilişkin planlama sürecini başlatması, uluslararası toplumun müteaddit çağrı ve uyarılarına karşı bu ülkenin tahrik edici adımlarının son örneğini teşkil etmektedir. Uluslararası hukuku ayaklar altına alan yasadışı yerleşim faaliyetleriyle bölgede kalıcı ve adil bir barış zeminini bilinçli bir şekilde tahrip eden İsrail'in bu tutumunu şiddetle kınamaktayız.

İşgal altındaki Filistin topraklarında aralıksız şekilde sürdürdüğü yerleşim faaliyetleri ve uluslararası hukuka aykırı diğer uygulamalarla başta Doğu Kudüs olmak üzere Filistin topraklarının tarihi, beşeri, kültürel ve dini dokusunu değiştirmeyi amaçlayan İsrail, izlediği tek taraflı politikalarla amaçladığı hedefe asla ulaşamayacağını anlamalıdır. İsrail’i, Orta Doğu’da kalıcı barış için uluslararası hukuk doğrultusunda sorumluluklarını yerine getirmeye ve barış zeminini tahrip eden tüm faaliyetlerine bir an evvel son vermeye çağırıyoruz.

Uluslararası toplumu da bir kez daha, İsrail’in iki devletli çözüm perspektifini tahrip eden tek taraflı yasadışı eylemlerine karşı gereken önlemleri almaya davet ediyoruz.

Türkiye, İsrail’in uluslararası hukuka aykırı uygulamalarına karşı Filistin halkının yanında yer almaya devam edecektir.