No: 291, 18 Aralık 2012, Sayın Bakanımızın Finlandiya Ziyareti Hk.

Sayın Bakanımız, Finlandiya Dışişleri Bakanı Erkki Tuomioja’nın davetine icabetle, 19 Aralık 2012 tarihinde bu ülkeye resmi bir ziyaret gerçekleştirecektir.

Sayın Bakanımız ziyaret sırasında, Cumhurbaşkanı Sauli Niinisto, Başbakan Jyrki Katainen, Dışişleri Bakanı Erkki Tuomioja, Avrupa İşleri ve Dış Ticaret Bakanı Alexander Stubb, Parlamento Başkanı Eero Heinaluoma ve Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Timo Juhani Soini ile biraraya gelecektir. Görüşmelerde, Finlandiya ile ikili ilişkilerimizin yanısıra, BM nezdinde Barış için Arabuluculuk konusundaki ortak girişimimiz, AB müzakere süreci ve Kıbrıs konuları ele alınacak; bölgesel ve uluslararası meselelerde fikir teatisinde bulunulacaktır.

Sayın Bakanımız, dış politika alanında Finlandiya’nın önde gelen düşünce kuruluşlarından Paasikivi Cemiyetinde, “Bugünkü gelişmeler çerçevesinde Türkiye’nin dünyada barışın sağlanmasındaki rolü ve bunun Avrupa’ya yansımaları” konulu bir konferans verecektir.

Sayın Bakanımızın, ziyaret çerçevesinde Finlandiya’da yaşayan vatandaşlarımızla da biraraya gelmesi öngörülmektedir.

Sözkonusu ziyaretin, Türkiye ve Finlandiya arasındaki ilişkilerin daha da geliştirilip güçlendirilmesi bakımından önemli bir vesile teşkil edeceği değerlendirilmektedir.