Moğolistan'ın Siyasi Görünümü

Moğolistan, 1,5 milyon km2‘lik yüzölçümü ve 3 milyonu aşan nüfusuyla, iç Asya’da, iki büyük komşusu Rusya ve Çin arasında yer almaktadır.

29 Haziran 2016 tarihinde birlikte yapılan yerel ve genel seçimlerde kökleri ülkenin sosyalist dönemine dayanan Moğolistan Halk Partisi (MPP) Parlamentodaki 76 sandalyenin 65’ini elde etmiş, iktidardan düşen Demokrat Parti’nin (DP) lideri dahil, pek çok önde gelen ismi Meclis dışında kalmıştır. Son Cumhurbaşkanlığı seçimleri ise 7 Temmuz 2017 tarihinde gerçekleştirilmiş, muhalefetteki DP adayı Khaltmaa Battulga ikinci turda % 51 oy alarak Cumhurbaşkanı seçilmiştir.

Cumhurbaşkanlığı seçimleri sonrasında İktidar Partisi MPP içinde tartışmalar yaşanmış ve MPP mensubu bazı milletvekillerinin başlattığı girişim sonucunda Hükümet 7 Eylül 2017 tarihinde Parlamentoda güvensizlik oyuyla düşürülmüştür. Ukhnaa Khurelsukh’un Başbakanlığında yeni hükümet Ekim 2017’de güvenoyu almıştır.

Moğolistan Ulusal Meclisi Başkanı Enkhbold, Meclisin 29 Ocak 2019 tarihinde yapılan oturumuna katılan 65 milletvekilinden 43'ünün oyuyla görevden alınmıştır. İktidardaki MPP’nin üyesi ve Hükümet Genel Sekreterliği (Bakan düzeyindedir) görevini yürüten Gomboja Zandanshatar, 1 Şubat 2019 tarihinde Meclis Başkanı olarak seçilmiştir.