Kuzey Makedonya

1.VİZE

Diplomatik, Hizmet, Hususi ve Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 90 güne kadar seyahatlerinde vizeden muaftır. Öğrenim ve çalışma amaçlı gelecek kişiler vizeye tabiidir.

2. YOL GÜZERGAHI VE SINIR KAPILARI

Avrupa ülkelerinden gelerek Sırbistan - Kuzey Makedonya– Yunanistan üzerinden ülkemize gitmek isteyen vatandaşlarımızın "Tabanovce" sınır kapısından giriş yaptıktan sonra izleyebilecekleri güzergah aşağıda sunulmuştur:

Sırbistan ile Kuzey Makedonya Cumhuriyeti arasındaki Tabanovce sınır kapısından giriş yapıldıktan sonra, Kumanova – Üsküp güzergahından, Üsküp (Skopje levhası takip edilmelidir) çevre yoluna ulaşılarak şehre girilmeksizin otoyoldaki Atina tabelası izlenerek güney yönünde Veles (Köprülü), Negotino, Demir Kapija ( Demirkapı), Gevgelija (Gevgeli) üzerinden Kuzey Makedonya – Yunanistan arasındaki Bogorodica sınır kapısına varılmaktadır. Kuzey Makedonya’da toplam otoyol uzunluğu yaklaşık 350 km’dir. Tabanovce sınır kapısının Sırbistan bölümü ile Bogorodica sınır kapısının işlem kapasiteleri yaz aylarındaki yığılmalar karşısında yetersiz kalabilmekte, bu durum bekleme sürelerini artırabilmektedir.

Kuzey Makedonya’da vatandaşlarımızın kullandıkları otoyol üzerindeki geçiş ücretleri aşağıda sunulmaktadır:

Miladinovci – Petrovec (Petrovec geçişi) Binek Otomobil 40 Makedon Denarı/ 1 Euro, Minibüs 50 Makedon Denarı /1 Euro

Petrovec – Veles (Sopot geçişi) Binek Otomobil 80 Makedon Denarı/ 1,5 Euro, Minibüs 120 Makedon Denarı /2,5 Euro

Veles - Gradsko (Gradsko geçişi) Binek Otomobil 60 Makedon Denarı/ 1 Euro, Minibüs 100 Makedon Denarı /2 Euro

Gradsko-Demir Kapı, Binek Otomobil 80 Makedon Denarı/1,5 Avro, Minibüs 130 Makedon Denarı /2,5 Avro

Demir Kapı –Gevgeli, Binek Otomobil 100 Makedon Denarı/2 Avro, Minibüs 160 Makedon Denarı/ 3 Avro

Sınır kapılarında otoyol ve köprü geçiş ücretinin toptan ödenmesi uygulaması bulunmadığından, vatandaşlarımızın Kuzey Makedonya’ya girişte döviz bozdurarak mahalli para (Makedon Denarı) almaları ve her otoyol geçiş noktasında ayrı ayrı ödeme yaparak karşılığında kasa fişi almaları gerekmektedir.

Öte yandan, Türk Hava Yollarının Üsküp-İstanbul arasında haftanın her günü ikişer seferi, haftanın 6 günü (Salı günü hariç) Üsküp-Antalya uçuşları ile haftada iki sefer (Pazartesi-Perşembe) Üsküp-Bodrum uçuşu bulunmaktadır.

Ayrıca, halihazırda Pegasus Havayolları da Üsküp-İstanbul (Sabiha Gökçen Havalimanı) arasında haftanın her günü birer sefer, Pazar günleri ise ikişer sefer, Çarşamba ve Pazar günleri ise İzmir’e birer sefer düzenlemektedir.

Akaryakıt fiyatları aşağıda belirtilmiştir.

· Benzin Eurosuper (Ultra98) 95 – 80,50 Denar

· Benzin Eurosuper (Ultra100) 98 – 83,00 Denar

· Eurodizel – 69,00 Denar

3. GÜMRÜK

Kuzey Makedonya’ya giriş yapacak veya transit geçecek yolcuların beraberlerinde bulunduracakları toplam 10.000,- (onbin) Euro veya karşılığı miktarı aşan nakit para ve çeklerini ülkeye girişte beyan etmeleri ve beyan karşılığında makbuz almaları şarttır. Girişte beyanda bulunulmaması ve ülkeden çıkışta yapılan kontrollerde yukarıdaki miktarı aşan nakit para tespit edilmesi halinde bunlara el konulmakta, ayrıca para cezası verilmektedir. Satış ya da ticari amaçlı mallar ile bu amaçla olmasa dahi, toplam değeri 50 Euro’yu aşan şahsi olmayan eşyanın beyan edilmesi gerekmektedir. Ancak, kişinin üzerinde makul miktardaki altın veya ziynet eşyasının beyanında herhangi bir sorun bulunmamakla birlikte, sözkonusu ziynet eşyalarının kişinin cebi, çantası veya yanında taşıdığı herhangi bir kutuda bulunması halinde deklare edilmesi gerekmektedir. Uyuşturucu madde, kurusıkı ve gaz tabancaları dahil silahların ülkeye sokulması yasak veya ruhsata tabi olup, hayvan, bitki, bitkisel veya hayvansal kökenli ürünlerin girişi ise özel lisansa veya sertifikaya tabidir.

4. KARAYOLLARININ DURUMU VE GÜVENLİK

Kuzey Makedonya’da otoyollarında hız sınırı 120 km’dir. Yol üzerindeki konaklama imkanları kısıtlı olup, ihtiyaç halinde Üsküp’teki tesisler tercih edilebilecektir.

5. TRAFİK KURALLARINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

Kuzey Makedonya’da hız sınırlarına riayet edilmesi emniyet kemeri takılması ve farların gündüz saatlerinde de açık tutulması zorunlu olup, seyir halinde cep telefonuyla konuşulması yasaktır. Trafik cezalarına itiraz imkanı bulunmamaktadır.

Özellikle ölüm ve yaralanmayla sonuçlanan trafik kazalarında gözaltına alınma veya tutuklanma sözkonusu olmaktadır. Ölümle sonuçlanan trafik suçları hapis cezası gerektirmektedir.

Trafik kurallarının ihlallerinden uygulanan cezalar aşağıda belirtilmiştir.

· Alkollü araç kullanımı: 225 – 500 Euro ve 1 yıl boyunca trafikten men.

· Yayaların karşıdan karşıya geçişlerine izin vermeyerek, yaya geçidinde durmamanın cezası: 200 Euro

· Emniyet kemeri takmama: 40 Euro

· Araç kullanırken cep telefonuyla konuşma: 40 Euro

· Şerit ihlali: 300 Euro

· Hız sınırı aşımı: 400 Euro

· Hatalı park: 45 Euro

· Gişelerden kaçak geçiş: 300 Euro

Kesim tarihinden itibaren 15 gün içerisinde ödenmesi durumunda cezanın yarısı tahsil edilmektedir. Ödemeler, Kuzey Makedonya posta şubelerinde veya bankalarda yapılmaktadır.

Ülkeye girecek otomobillerde yaş sınırı aranmamakta, ancak uluslararası sigorta zorunluluğu bulunmaktadır.

6. TEMSİLCİLİK İRTİBAT BİLGİLERİ VE YARARLI TELEFONLAR

T.C. Üsküp Büyükelçiliği, Ul. Slavej Planina bb, 1000 Üsküp

Büyükelçilik: 00 389 2 310 47 10

Büyükelçilik Konsolosluk Şubesi: 00 389 2 310 47 20/21 (Sadece hafta içi)

Nöbetçi Konsolosluk Hattı 1: 00 389 71 245 561

Polis : 192

İtfaiye : 193

İlkyardım: 194

Yol Şikayet Hattı (Fazla otoyol geçiş ücreti istenmesi vb. hallerde) : 199

Gümrük Şikayet Hattı: 197

AMCM (Kuzey Makedonya Ototuring Kulübü - Araç arızası veya yol yardımı) : 196

7. AYRICA DUYURULMASINDA YARAR GÖRÜLEN HUSUSLAR

Umuma mahsus pasaport hamili vatandaşlarımızın Bulgaristan ve Yunanistan’a girişleri veya bu ülkelerden transit geçişleri vizeye tabidir. Üsküp’teki Bulgaristan ve Yunanistan Büyükelçilikleri buradan yapılacak vize taleplerini karşılamamaktadır. Vizeler, ikamet edilen ülkedeki temsilcilikten alınmalıdır. Resmi pasaport hamilleri ilk giriş tarihinden itibaren 180 gün içerisinde 90 güne kadar yapacakları seyahatleri ve transit geçislerinde vizeden muaftırlar. Ancak, Schengen Anlaşmasına taraf olan Avrupa Birliği (AB) ülkeleri ile İsviçre ve Lihtenştayn’da geçerli oturma ve çalışma iznine sahip veya AB ülkeleri/Schengen vizesi bulunan umuma mahsus pasaport hamili vatandaşlarımız Bulgaristan üzerinden 5 güne kadar vizesiz transit geçiş hakkına sahiptirler. Kuzey Makedonya’dan sadece AB kimlik kartı ile geçiş yapılabilmektedir. Ancak, Türk vatandaşlarının sadece AB ülkelerindeki ikamet kartıyla geçiş yapmaları mümkün değildir. Mutlaka geçerli bir pasaport da beraberlerinde bulunmalıdır.