Karayipler Topluluğu (CARICOM)

Uluslararası Örgüt Künyesi

Örgütün Amacı:

Üye ülkeler arasında ekonomik entegrasyon ve işbirliğinin teşvik edilmesi ve üyeler arasında dış politika eşgüdümünün sağlanması amacıyla kurulmuştur.

Kuruluş Tarihi:

4 Temmuz 1973

Merkezi:

Georgetown, Guyana

Genel Sekreteri Vekili:

Irwin LaRocque

Üye Ülkeler:

Antigua ve Barbuda, Bahamalar, Barbados, Belize, Dominika, Grenada, Guyana, Haiti, Jamaika, Montserrat, St. Kitts ve Nevis, St. Lucia, St. Vincent ve Grenadines, Surinam, Trinidad ve Tobago.
 
Ortak Üyeler: Anguilla (1999), Bermuda (2003), British Virgin Islands (1991), Cayman Adaları (2002), Turks and Caicos Adaları (1991)

Örgütün Tarihi

Karayip Denizi’ndeki ada devletleri ve sahildar 15 ülkenin asil, 5 ülkenin ortak üyesi olduğu Karayip Topluluğu (CARICOM) 4 Temmuz 1973 yılında Trinidad ve Tobago’nun Chaguaramas şehrinde kurulmuştur. Örgüt, bölgedeki İngiliz Milletler Topluluğu üyesi ülke liderlerinin Karayip Serbest Ticaret Birliği’ni bir ortak pazara dönüştürmek fikrinden yola çıkılarak kurulmuştur.

CARICOM’un tek pazar ve ekonomik alan oluşturulması hedefi çerçevesinde, mal ve hizmetlerin serbest dolaşımı, üye ülke vatandaşlarının herhangi başka bir üye ülkede iş kurma serbestisi, ortak gümrük tarifesi, sermayenin serbest dolaşımı, ortak ticaret politikası, işgücünün serbest dolaşımı ve diğer ortak ekonomik ve mali politikalar uygulanması amaçlanmaktadır.

Türkiye’nin Örgüt’le İlişkileri

Gözlemci üyelik sistemi bulunmayan örgüt ile ülkemiz arasında 2011 yılında İstişare ve İşbirliği Mekanizması kurulmuştur.

2008 yılında Türkiye-CARICOM Üst Düzeyli Memurlar Toplantısı İstanbul’da yapılmıştır. Türkiye-CARICOM İstişare ve İşbirliği Mekanizması Birinci Dışişleri Bakanları Toplantısı ise 17-21 Temmuz 2014 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirilmiş olup, 14 bağımsız üyeden 11’i anılan toplantıya Bakan seviyesinde katılmıştır.

Türkiye, CARICOM Kalkınma Fonu (CDF) ’na gönüllü olarak katkıda bulunmaktadır.