Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun Gürcistan Dışişleri Bakanı Mikheil Janelidze ile Ortak Basın Toplantısında Yaptığı Konuşma, 17 Şubat 2016, Tiflis

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Çok değerli dostum, mevkidaşım, değerli basın mensupları,

Bugün Dışişleri Bakanı olarak ilk resmi ziyaretimi gerçekleştirdiğim Gürcistan’da olmaktan, bir kere daha bulunmaktan büyük bir mutluluk duyuyorum. Konukseverliği ve daveti için çok değerli mevkidaşım Mikheil Janelidze’ye özellikle çok teşekkür ediyorum.

Bugün başbaşa ve heyetlerarası yaptığımız görüşmelerde ikili ilişkilerimizin tüm boyutlarını ele aldık. Bölgesel konuları da çalışma yemeğinde birlikte değerlendireceğiz. Ama yanıbaşımızda meydana gelen bölgedeki gelişmeleri de bizleri doğrudan ilgilendirdiği için değerlendirdik.

Gürcistan bizim stratejik ortağımızdır. İlişkilerimizi yüksek düzeyli stratejik işbirliği konseyi düzeyine çıkarmaktan büyük bir mutluluk duyuyorum. Başbakanlarımızın Davos’ta anlaştığı üzere en kısa zamanda, Mart ya da Nisan ayında ilk toplantıyı gerçekleştireceğiz. Bunun koordinasyonunu iki dışişleri bakanı olarak biz yürüteceğiz. Sözkonusu toplantının sadece sembolik bir toplantı olmasını değil, sonuç alıcı bir zirve olmasını istiyoruz. Çünkü toplantı ortak bakanlar kurulu toplantısı şeklinde gerçekleşecek. Çok sayıda taslak anlaşma var, bunları tamamlayıp imzalamak istiyoruz. Ticaretimizin önündeki engelleri kaldırıp ikili ticaret hacmimizi arttırmak ve dengelemek istiyoruz. Şu anda Türkiye lehine bir dengesizlik var. Biz Gürcistan’ın da Türkiye’ye olan ihracatını arttırmak için her türlü desteği vermeye hazırız. Bu konuyu ikili görüşmede de değerlendirdik, bunu bir kere daha burada vurgulamak istiyorum.

Esasen aramızda bizi birbirimize bağlayan çok önemli projeler var, değerli dostum Janelidze de bunlara değindi. Batum Havaalanını ortak bir havaalanı gibi kullanmamız çok semboliktir. Bakü-Tiflis-Ceyhan, Bakü-Tiflis-Erzurum petrol ve doğalgaz hatları ve bu yılın sonu itibariyle tamamlayacağımız Bakü-Tiflis-Kars demiryolu projesi çok önemli projeler. Bu demiryolu projesi Londra ve Pekin’i birbirine bağlayacak ve ülkelerimiz Azerbaycan’la birlikte bu güzergahın tam merkezinde olacak. Buradaki gecikmenin sebebi biziz. Gürcistan üzerine düşeni yapmıştır, fakat bizde bazı hukuki süreçler oldu. Bazı firmalar dava açtı, ondan dolayı gecikme oldu, ama bu sorunlar da çözüldü. Ulaştırma Bakanımızın da taahhüt ettiği gibi bu yılsonu itibariyle inşallah bunu gerçekleştireceğiz.

Cuma günü üçlü toplantıyı da gerçekleştireceğiz. Türkiye-Gürcistan-Azerbaycan arasındaki üçlü mekanizma çok iyi bir şekilde işliyor, toplantılarımızı düzenli bir şekilde gerçekleştiriyor, aldığımız kararları uyguluyor, takip ediyoruz. Cuma günkü toplantıdan sonra Bakü-Tiflis-Kars demiryolu projesini de yerinde inceleyeceğiz, bundan da büyük bir heyecan duyduğumu özellikle vurgulamak isterim.

Biz Gürcistan’ın her şeyden önce toprak ve sınır bütünlüğünü destekliyoruz. Güney Osetya ve Abhazya sorununun da bu çerçevede çözüme kavuşmasını arzu ediyoruz. Bu konudaki desteğimizi, düşüncelerimizi her platformda da vurguluyoruz.

Gürcistan’ın özellikle Serbest Ticaret Anlaşması açısından Avrupa Birliği ile ilişkilerinde katettiği mesafeyi memnuniyetle karşılıyoruz. Bu yıl içinde Gürcü vatandaşlarının özellikle Schengen ülkelerine vizesiz seyahat etme hakkını elde edeceğini umuyoruz. Bizim vatandaşlarımızın da böyle bir beklentisi var. Avrupa Birliği’yle Ekim ayında vizeleri kaldırmak için anlaştık. Şu anda iki taraf da yükümlülüklerini düzenli bir şekilde yerine getiriyor.

Gürcistan’ın Avrupa Atlantik entegrasyonuna da tam destek veriyoruz. NATO’ya, NATO kurumlarına ve üye ülkelerine, müttefiklerimize Gürcistan’ın bir an evvel NATO’ya üye olması gerektiğini söylüyoruz. Dışişleri Bakanları toplantılarında ve zirvelerde de bunu gündeme getiriyoruz. En son Brüksel’deki toplantıda bizzat gündeme getirdim. Gürcistan Savunma Bakanı, benim de dostum olan Tina da oradaydı. Önümüzdeki dönemde Temmuz’da Varşova’da düzenlenecek NATO Zirvesi’nde de bunu güçlü bir şekilde dile getireceğimizden emin olabilirsiniz.

Ben bir kere daha bu düşüncelerle konukseverliği için değerli dostum Mikheil’e çok teşekkür ediyorum. Sayın Cumhurbaşkanı ve Başbakan tarafından kabul edileceğiz. Cuma günü de Sayın Meclis Başkanı tarafından kabul edileceğiz. Parlamenter diplomasiye, parlamentolar aracılığıyla halklar arasındaki ilişkilere de çok önem verdiğimizi, şahsen benim de önem verdiğimi vurgulamak isterim.

Tekrar çok teşekkür ediyorum.