Dışişleri Bakanı Sayın Hakan Fidan’ın Irak Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin ile Ortak Basın Toplantısı, 22 Ağustos 2023

IRAK DIŞİŞLERİ BAKANI FUAD HÜSEYİN’İN KONUŞMASI - https://www.youtube.com/live/z6koM-5EY3U?feature=share

DIŞİŞLERİ BAKANI HAKAN FİDAN- Bugün burada Bağdat’ta bulunmaktan duyduğum memnuniyeti ifade etmek istiyorum.

Özellikle değerli dostum Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Sayın Fuad Hüseyin’in misafiri olmaktan duyduğum memnuniyeti ifade etmek istiyorum.

Kendisinin de konuşmasında ifade ettiği gibi, daha önceki görevim esnasında düzenli şekilde sürekli Bağdat ziyaretlerimiz, Irak ziyaretlerimiz oluyordu. Yani gerçekten Irak’ta çok değerli dostlarımız, arkadaşlarımız var, çok sıkıntılı dönemlerde beraber çalıştık bu arkadaşlarla yıllar içerisinde. Birçok bölgesel ve ikili sorunların çözümünde emek harcadık beraber. Şimdi yeni görevimde, Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı olarak, yine aynı şekilde değerli dostlarımla, başta Sayın Fuad Hüseyin olmak üzere Türkiye-Irak ilişkilerini en üst düzeye çıkarmak, var olan sorunları minimize etme konusunda tekrar yeni bir ruhla çalışacak olmaktan dolayı duyduğum memnuniyeti ifade etmek istiyorum.

Değerli dostlar, bildiğiniz gibi Türkiye Cumhuriyeti için komşumuz Irak’la ilişkilerimiz dış politikamızda en fazla önem ve öncelik verdiğimiz konulardan biridir. Irak’ın toprak bütünlüğünün, siyasi birliğinin ve egemenliğinin korunması, dış politika önceliklerimizdendir. Bu yaklaşımımızı bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da titizlikle muhafaza edeceğiz.

Irak’ı stratejik hedeflere birlikte ulaşabileceğimiz güvenilir bir ortak olarak görüyoruz. Irak’ın refah, güvenlik ve istikrarının Türkiye’nin refah, güvenlik ve istikrarına katkı yaptığına ve yapacağına inanıyoruz. Bu nedenle ifade etmek istiyorum ki, Başbakan Sayın Şiya Sudani tarafından kurulan Hükümeti destekliyoruz ve özellikle kendisinin ve Hükümetinin Irak’ın altyapı sorunlarını çözmede gösterdiği çabayı takdirle karşılıyoruz.

Sayın Sudani tarafından öncülüğü yapılan Kalkınma Yolu projesini de kuvvetle destekliyoruz. Bu stratejik hamlenin, Irak’ı bölgenin ulaştırma üssü haline dönüştüreceğini düşünüyoruz. Projenin ayrıca, bölgemizin istikrarına ve refahına çarpan etkisiyle katıda bulunacağına inanıyoruz. Bu nedenle, tüm bölge ülkelerini bu projeye destek vermeye çağırıyoruz.

Değerli basın mensupları, Sayın Bakanın da az önce ifade ettiği gibi, bugünkü kapsamlı görüşmelerimizde çok çeşitli konuları ele aldık. Bunların başında terörle mücadele gelmekte. Ortak düşmanımız olan PKK terör örgütünün ikili ilişkilerimizi zehirlemesine izin vermemeliyiz. PKK’nın Irak’ın egemenliğine meydan okumasına kayıtsız kalamayız. PKK terör örgütü Sincar’ı, Mahmur’u, Kandil’i, Süleymaniye’yi ve daha birçok Irak köylerini işgal etmiş durumdadır. Suriye ve Irak arasında, sınırları yok sayarak kurduğu terör koridoruyla bu iki bölgeyi birleştirme arayışındadır. Emperyal güçlerin maşası haline gelmiş olan PKK terör örgütüne karşı Iraklı kardeşlerimizin mücadelesini her seviyede destekliyoruz. Ayrıca, kendilerinden dostluk ve kardeşlik gereği resmen PKK’yı terör örgütü olarak tanımalarını da bekliyoruz.

Biz, ismi ne olursa olsun, ister PKK, ister DEAŞ, Irak’ın toprak bütünlüğüne, siyasi birliğine kasteden, Iraklı kardeşlerimizin istikrar ve refahına göz diken, insanlık suçu işleyen her türlü terör örgütüne karşı mücadelede Irak’la birlikte çalışmaya hazırız.

Değerli basın mensupları, Türkiye, Irak’la ekonomik ilişkilerine de çok büyük önem vermekte. An itibarıyla ticaret hacmimiz 25 milyar Dolar’a yaklaşmaktadır, fakat bu gerçek potansiyelimizin çok gerisinde bir rakamdır, bunu da ifade etmek isterim. Şüphesiz, bunu daha da ileri taşımak için karşılıklı atmamız gereken birtakım adımlar var, bunu Sayın Bakanla da müzakere ettik. Bazı ahdi zeminde gerçekleştirilmesi gereken anlaşmalar var, o konuda beraber çalışacağız. Ticaret dünyasının sıkıntı yaşamaması için neler yapılması gerekiyor, bu konuda karşılıklı fikir alışverişinde bulunduk, atmamız gereken adımlar konusunda fikir birliğine vardık.

Ortak gündemimizin önemli bir başlığı olan su meselesini de ele aldık. Irak’ın yaşadığı su sıkıntısını yakından takip etmekteyiz. Başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere bu konuya tamamen insani bakımdan yaklaştığımızın bilinmesini isterim.

Bildiğiniz gibi, bölgemiz son yılların en kurak döneminden geçmekte. Su konusunda bilimsel ve akılcı temelde işbirliğine dayalı ve kesintisiz işleyen bir diyalog mekanizmasının kurulmasına önem vermekteyiz. Bu konuda çalışmalarımızı daha kurumsal, daha sistemli hale getirme konusunda değerli dostumla fikir birliğine vardık.

Kıymetli basın mensupları, diğer bir önemli konu başlığımız ise, kutsal kitabımız olan Kur'an-ı Kerim’e yönelik aşağılık saldırılar ve İslam düşmanlığı maalesef Avrupa’da bir salgın gibi yayılmaya devam etmekte. Daha önce çeşitli vesilelerle söylediğim gibi, Kur'an-ı Kerim’e yönelik Avrupa’da kesintisiz devam eden bu saldırılar İkinci Dünya Savaşı öncesi kitap yakma eylemleriyle başlayan süreci andırmakta. Kitapların yakılmasıyla başlayan bu süreç, sonunda toplama kamplarına dönüşmüştü. Bu tehdide karşı İslam dünyası olarak birlikte mücadele etmekteyiz.

Geçtiğimiz ay değerli dostum Irak Dışişleri Bakanı Sayın Fuad Hüseyin’in de girişimiyle İslam İşbirliği Teşkilatı Dışişleri Bakanları olarak olağanüstü toplandık. İslam İşbirliği Teşkilatı bünyesindeki çalışmalarımız neticesinde, kutsal kitapların yakılması Birleşmiş Milletler tarafından dini nefret ve uluslararası hukukun ihlali olarak tanımlandı. Bu, İslam düşmanlığıyla mücadelede tarihi bir adım teşkil etti. Ben katkısından dolayı değerli dostuma tekrar teşekkür etmek istiyorum.

Eğer biz birlik içerisinde olursak, kutsal değerlerimize saldıranlar harekete geçmeden önce bir kez daha düşünecekler, bundan eminim.

Değerli basın mensupları, görüşmelerimizde ikili ilişkilerimizi geliştirme konusunda ortak bir siyasi iradeye sahip olduğumuzu memnuniyetle müşahede ettim.

Şahsıma ve heyetime gösterilen misafirperverlik için değerli dostum Sayın Fuad Hüseyin’e ayrıca teşekkür etmek istiyorum.

Sevgi, paylaşma ve yardımlaşma duygularını pekiştiren, içinde bulunduğumuz Muharrem ayının da tüm Müslümanlara ve insanlığa hayırlı olmasını diliyorum.

Çok teşekkür ediyorum.

* Interpress deşifresidir.