Dışişleri Bakanı Davutoğlu “Türkiye-ABD ilişkileri model ortaklık temelinde hızla ilerlemektedir.”
Dışişleri Bakanı Davutoğlu “Türkiye-ABD ilişkileri model ortaklık temelinde hızla ilerlemektedir.”

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’nun davetine icabetle ülkemize bir ziyaret gerçekleştirdi. Ankara Palas Devlet Konukevinde 1 Mart 2013 tarihinde gerçekleştirilen görüşmelerde ikili ilişkilerin yanısıra, muhtelif bölgesel ve küresel konular ele alındı. Düzenlenen ortak basın toplantısında Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Türkiye-ABD ikili ilişkilerinin mükemmel düzeyine işaret etti. 2009 yılında ABD Başkanı Barack Obama’nın ilk kez kullandığı “Model Ortaklık” kavramı temelinde ikili ilişkilerin hızla ilerlediğini, iki ülkenin her konuyu açık ve şeffaf bir şekilde konuştuğunu belirtti.

Gerek Roma’da gerek Ankara’daki görüşmeler sırasında ABD ile Avrupa Birliği arasında halen müzakere edilmekte olan Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı’nın da ele alındığını ifade eden Dışişleri Bakanı Davutoğlu “Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı vizyonunu yakından takip ediyoruz. Türkiye ve Avrupa Birliği arasındaki gümrük birliği ve ayrıca ABD’yle olan ticari ilişkilerimiz göz önüne alındığında Transatlantik Ticari ve Yatırım Ortaklığı içinde Türkiye’nin güçlü bir konumunun olması gerektiği düşüncemizi paylaştık. ABD Dışişleri Bakanı Kerry’nin çok açık ve net ifadelerle bu vizyonun içinde Türkiye’nin yer aldığını ifade etmelerini memnuniyete karşıladık.” dedi.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, çok geniş bir perspektifte çok farklı konuların iki ülkenin gündeminde olduğunu, bu çerçeve, Suriye’deki durum, Arap Baharı’nda son yaşanan gelişmeler, Mısır, Tunus, Libya ve Fas’taki seçim süreçleri, Afganistan’dan çekilme süreci, Ortadoğu barış süreci, Kıbrıs’taki seçim sonrası durum, NATO ile ilgili konular gibi farklı konularda görüş alışverişinde bulunulduğunu, iki ülkenin bütün bu konulara karşılıklı anlayış içinde ve ortak bir perspektifle baktığını kaydetti.

Görüşmelerin son derece verimli geçtiğine işaret eden ABD Dışişleri Bakanı Kerry, ekonomik işbirliğinin ilerletilmesi konusunda mutabık kalındığını, bu çerçevede, Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı’nın ABD, Avrupa ve Türkiye için önemli bir fırsat olduğunu, bu konuda ABD’nin Türkiye ile birlikte çalışmaya devam etmek istediğini belirtti. Suriye’deki gelişmeler konusunda Türkiye ve ABD’nin siyasi çözüm bulunması doğrultusunda çalıştığına işaret eden Konuk Bakan, iki ülkenin de Suriye’deki insani trajediyi sona ermesini amaçladığını, bu bağlamda, Türkiye’nin Suriyeli sığınmacılara yardım için çok önemli adımlar attığını söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı Kerry, Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül ve Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından da kabul edildi.