Dışişleri Bakanı Davutoğlu “Türkiye olarak Kırım’da gerginliğin azaltılması ve sorunların çözülmesi için her türlü katkıyı yapmaya hazırız.”
Dışişleri Bakanı Davutoğlu “Türkiye olarak Kırım’da gerginliğin azaltılması ve sorunların çözülmesi için her türlü katkıyı yapmaya hazırız.”

Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu 28 Şubat-1 Mart 2014 tarihlerinde Ukrayna’ya bir çalışma ziyareti gerçekleştirdi.

Ziyareti sırasında Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Ukrayna Dışişleri Bakan Vekili Andriy Deşçitsa ile görüştü. Ayrıca, Ukrayna Devlet Başkan Vekili ve Parlamento Başkanı Oleksandr Turçinov ile Başbakan Arseniy Yatsenyuk tarafından kabul edildi. Dışişleri Bakanı Davutoğlu Kırım Tatar Milli Meclisi eski Başkanı ve Ukrayna Meclisi Üyesi Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nu kabul etti, hükümette yer almayan çeşitli siyasi parti temsilcileriyle de biraraya geldi.

Ukraynalı mevkidaşıyla düzenlediği ortak basın toplantısında konuşan Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Ukrayna’nın Türkiye’nin stratejik dostu ve ortağı olduğunu ifadeyle Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve siyasi birliğinin en temel prensip olduğunu vurguladı.

Kırım'daki gelişmelere değinen Dışişleri Bakanı Davutoğlu “Özellikle Kırım’da son günlerde yaşanan gelişmeleri çok dikkatli bir şekilde ve kaygıyla izliyoruz. Kırım’daki bütün sorunların Ukrayna’nın bütünlüğü içinde, konuşularak çözülmesi gerektiğine inanıyoruz. Kırım, askeri gerilimlerin değil, refahın, turizmin, kültürler arası ilişkilerin merkezi olmalı" diye konuştu.

Kırım'ın, Türkiye ile Ukrayna arasında dostluk köprüsü olduğunu ifade eden Dışişleri Bakanı Davutoğlu, "Kırım’daki bütün etnik ve dini grupların barış ve huzur içinde bir arada yaşamaları, Kırım’ın refahı için de, Ukrayna’nın refahı için de, Karadeniz’in huzuru için de elzemdir. Türkiye olarak, Kırım’da bu tansiyonun, gerginliğin azaltılması ve sorunların çözülmesi için her türlü katkıyı yapmaya hazırız" dedi. Ukrayna’daki gelişmeleri birçok mevkidaşıyla istişarelere ettiğini de kaydeden Dışişleri Bakanı Davutoğlu, BM, AGİT, Avrupa Konseyi gibi uluslararası zeminlerde bütün imkanlar kullanılarak tansiyonun düşürülmesi için her türlü diplomatik çabanın gösterilmesi gerektiğine işaret etti.

Kırım'daki bütün kesimlere seslenen Davutoğlu, şöyle konuştu:

"Kırım yarımadasını bir barış ve karşılıklı huzur yarımadası olarak muhafaza edelim. Orada bütün kesimler bir arada huzur içinde yaşamalıdırlar. Kırım Tatarlarının, orada yaşayan diğer gruplarla birlikte barış ve huzur içinde Ukrayna'nın bütünlüğü içinde eşit vatandaşlar olarak yaşamaları bizim için çok önemlidir. Bu günler, sıkıntılı günler hep geçer ama bu coğrafyada hepimiz birbirimizin dostuyuz, komşuyuz ve geleceği birlikte inşa edeceğiz. Türkiye, Ukrayna'nın da Kırım'ın da parlak geleceği için her türlü desteği vermeye hazırdır."